"Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi" - festival predstavil novodobý fenomén otroctva | Slovenská katolícka charita



“Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi” – festival predstavil novodobý fenomén otroctva

pridal: charita | dátum: 23. októbra 2014 | kategória: Aktuality

foto: Tomáš Horváth

Slovenská katolícka charita zorganizovala v piatok 17. októbra 2014 v kine Lumière prvý filmový festival svojho druhu na Slovensku pod názvom „Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi“, ktorého cieľom bolo priblížiť zaujímavým spôsobom problematiku obchodovania s ľuďmi študentom a širokej verejnosti. Festival sa uskutočnil v predvečer Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18.10.). SKCH pripravila festival v spolupráci so svojimi partnermi IOM, STOP THE TRAFFIK a Unchosen, za podpory Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Doobedňajšieho programu sa zúčastnilo spolu 100 študentov bratislavských stredných škôl. Po premietnutí filmov sa študentom prihovorila Jantine Werdmuller, zástupkyňa organizácie STOP THE TRAFFIK. Študenti sa následne aktívne zapojili do zaujímavého kvízu a interaktívnej aktivity, ktorú viedol Tomáš Varga z Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Na základe pozitívnych ohlasov sa už teraz tešíme na návštevu aj týchto škôl s našou novou preventívnou kampaňou Dve malé dievčatá.

Poobedňajší program slávnostne otvoril generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Nasledovalo premietanie unikátnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, ktoré priblížili rôzne formy obchodovania s ľuďmi cez skutočné príbehy ľudí. V rámci panelovej diskusie sa k téme obchodu s ľuďmi vyjadrili pozvaní odborníci zo Slovenska i zahraničia, menovite Jantine Werdmuller zo STOP THE TRAFFIK, Jozef Halcin z Ministerstva vnútra SR, Andrea Bezáková zo Slovenskej katolíckej charity a Zuzana Vatráľová z IOM. Panelovú diskusiu moderovala Stana Buchowska, medzinárodná konzultantka pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Na záver festival divákom ponúkol nedávno dokončený film Sumangali z dielne organizácie STOP THE TRAFFIK, zameraný na problematiku zneužívania mladých žien na prácu v bavlníkových továrňach v Indii. Jantine Werdmuller upozornila na nedostatočnú transparentnosť veľkých obchodných značiek, najmä pokiaľ ide o informácie o pôvode ich tovaru. Len málo spoločností podáva tieto informácie a niektoré firmy to ani sami nevedia. „A na tejto ceste od pestovania bavlny, cez tkanie, až po vykladanie výrobkov na regály v obchodných centrách, je veľká pravdepodobnosť, že mohlo dôjsť k obchodovaniu s ľuďmi. Ako konzumenti máme právo na informácie, tak sa pýtajme odkiaľ je práve ten náš tovar. Obchodné značky nás nechcú stratiť, začnú sa znepokojovať. Spoločným úsilím môžeme obchod s ľuďmi zastaviť!“ festival týmito slovami zavŕšila Jantine Wermuller.

Po skončení programu sa hostia presunuli do kaviarne, kde mali príležitosť na ďalší rozhovor s hosťami a malé občerstvenie. V rámci sprievodných aktivít si bolo možné pozrieť kampaň GIFT box Slovakia – ľudia nie sú na predaj, zakúpiť si kabelku z dielne zariadenia pre klientky, medzi ktorými sú aj obete obchodovania a tiež pozrieť si výstavu plagátov a fotografií s danou témou.

Poobedňajšieho programu sa zúčastnilo cez 200 návštevníkov, ktorým aj touto cestou ďakujeme a veríme, že bol pre všetkých obohatením.

V prípade, že by ste radi zorganizovali svoj vlastný filmový event, napíšte nám na stoptrafficking@charita.sk a pošleme vám DVD s filmami. Takisto máme k dispozícii veľa materiálov, ktoré vám event pomôžu pripraviť a spropagovať.