Sviatok sv. Bakhity: Modlitbami si opäť pripomenieme obete obchodovania | Slovenská katolícka charita



Sviatok sv. Bakhity: Modlitbami si opäť pripomenieme obete obchodovania

pridal: charita | dátum: 7. februára 2024 | kategória: Aktuality

Aj v tomto roku si podľa liturgického kalendára 8. februára pripomíname svätú Bakhitu, ktorá je patrónkou obetí obchodovania. Sv. Otec František vyhlásil tento deň následne za Medzinárodný deň povedomia a modlitieb za tieto obete.  

Do skupiny príjemcov pomoci, ktorým sa charita venuje, patria aj ľudia, ktorých páchatelia zotročili za účelom vlastného obohatenia sa. Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi (OSĽ) funguje na charite od roku 2008. Za ten čas pomohol desiatkam zneužitých žien a mužov. So sestrou Bohumilou, ktorá tento projekt vedie, sme sa rozprávali o ich práci a pomoci obetiam v uplynulom roku.

Ako by ste zhodnotili rok 2023 v rámci vášho projektu?

Rok 2023 bol pre náš projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi pokojnejší oproti roku 2022, keď vypukla vojna na Ukrajine. Zároveň to bol aj smutný rok, pretože nás krátko po sebe opustili a na večnosť odišli piati naši klienti, ktorým sme sa venovali. Dvaja z nich zomreli v mladom veku. Intenzívne sme ich sprevádzali na ich ceste, preto nás ich strata silno zasiahla.

S akými prípadmi obchodovania ste sa vlani zaoberali?

Počas uplynulého roka sme riešili tri návraty: v jednom prípade išlo o návrat mamy a syna z Bulharska, ktorí prišli na Slovensko za prácou. Pomáhali sme im ako potenciálnym obetiam s návratom do ich krajiny. Na konci roka sme tiež realizovali návrat na Slovensko. Išlo o staršieho pána z Veľkej Británie, ktorý tam bol zobchodovaný na nútenou prácou. Na Slovensko dokázal pricestovať sám, pri návrate sme nemuseli asistovať. Čakali sme ho však na letisku a išli sme s ním do nemocnice, keďže mal zdravotné problémy. Okrem týchto obetí sme riešili aj ďalšie, avšak, keďže išlo o maloleté obete, je to citlivá záležitosť.

Čo najčastejšie ste riešili cez Národnú linku pomoci obetiam obchodovania, ktorú tiež prevádzkujete?

Zopár volaní na linku sa týkalo preverenia pracovnej agentúry, cez ktoré sa volajúci chystali pracovať do zahraničia. Takýchto telefonátov je však minimum. Ostatné podnety, či už tie z linky alebo keď nás kontaktuje nejaká pomáhajúca organizácia, sa snažíme vždy preveriť. Preto sa snažíme skontaktovať sa s osobami, ktorých sa tieto podnety týkali, aby sme im vedeli identifikovať ako potenciálne obete a ponúknuť im pomoc.

V Programe ochrany a pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi je zaradených viac osôb, ako konkrétne ste im pomohli?

Obetiam, ktoré máme zaradené v tomto programe, pomáhame podľa ich špecifických potrieb. Niektorí z našich klientov potrebovali zdravotnú starostlivosť, iní psychologickú pomoc vo forme psychoterapií, viacerí materiálnu pomoc spolu so sociálnym poradenstvom. Takmer všetci klienti sú odkázaní na právnu pomoc nášho Programu.

Aké je v súčasnosti naše povedomie v spoločnosti o tejto problematike?

Ľudia si stále ešte neuvedomujú, že toto novodobé otroctvo skutočne existuje. Pritom počet obetí stále rastie, hoci mnohé z nich, ktorým sa podarilo vyslobodiť, nestoja o pomoc, radšej chcú na to všetko zabudnúť. Aby sme zvýšili povedomie o problematike, robíme vzdelávacie aktivity. Tie sú zamerané aj na prevenciu, vlani sme takto vyškolili približne 250 osôb vrátane mladých.

Chcete sa dozvedieť viac? Vypočujte si v podcaste celý rozhovor so sestrou Bohumilou o pomoci, ktorú Slovenská katolícka charita poskytuje obetiam obchodovania.

Slovenská katolícka charita pri príležitosti sviatku sv. Bakhity pozýva verejnosť k modlitbe za všetkých klientov, i tých, ktorí medzičasom odišli na večnosť. Svätá omša sa uskutoční v Dóme sv. Martina 8. februára o 12:00 hodine. Pripravili sme aj večerné modlitebné pásmo, ktoré je spojené s príbehmi klientov. Vypočuť sa bude dať na Rádiu Lumen o 20:00 hodine. „My si to nevieme predstaviť, zdá sa nám, že problém obchodovania je ďaleký, no on je veľmi akútny. Modlime sa za tieto obete,“ vyzýva veriacich biskup Jozef Haľko.