Text: Božena Baluchová, Foto: SKCH
Po roku od spustenia projektu SKCH „Adopcia na diaľku®“ vo Vietname podporujú slovenskí darcovia a darkyne 93 vietnamských detí a mladých ľudí vo veku od 9 do 19 rokov. Viac o priebehu a napredovaní projektu sa možno dozvedieť z rozhovoru s projektovým manažérom SKCH, zodpovedným za Adopciu na diaľku vo Vietname – Petrom Knapíkom.
Čo bolo dôvodom pre SKCH začať s adopciou na diaľku vo Vietname?
Už dlhšie sme vo Vietname pomáhali v centrách na pomoc matkám a deťom, postihnutým vírusom HIV a chorobou AIDS. Videli sme chudobu a veľmi zlé podmienky, v ktorých žijú aj zdravé deti. Často museli tvrdo pracovať, aby pomohli zabezpečiť rodinu – preto nechodili do školy. Rozhodli sme sa teda, že rozšírime náš projekt aj do Vietnamu a uvidíme, aký bude záujem Sloveniek a Slovákov o podporu týchto detí.
Po prvom roku od štartu projektu vo Vietname dokážete zhodnotiť – aké sú pozitíva a negatíva (riziká a prednosti) tejto spolupráce medzi oboma charitami?
Zatiaľ jediné riziko vidím v súčasnom socialistickom režime vo Vietname. Doteraz sme v rámci projektu nezaznamenali žiadne politické zásahy a veríme, že to tak aj ostane. Jednoznačným pozitívom je, že zatiaľ 93 detí má zabezpečené vzdelávanie, ale aj jedlo či lekára – nemusia žiť v neustálych obavách zo zajtrajška. Kladne vnímame aj dobré meno, ktoré si vďaka projektu u miestnych ľudí buduje Caritas Vietnam.
Keď ľudia zo Slovenska podporujú deti vo Vietname, ako sa dozvedia o ich úspechoch v škole? Dostanú od detí poštu, pochvália sa im vysvedčením?
Podľa pravidiel projektu darcovia a darkyne dostávajú informácie dvakrát do roka. Začiatkom každého roka dostávajú správu od hlavného koordinátora projektu – pána Paul le Phuoc Thiena. V lete potom dostávajú aktuálnu fotografiu dieťaťa a školský dotazník, z ktorého sa dozvedia – ako sa ich zverencovi či zverenkyni tento rok darilo v škole. Dostanú aj list, ktorý im napíše priamo dieťa, ktoré podporujú.
Do čoho ide v rámci podpory vzdelávania najviac financií z tej mesačnej dávky v podobe 20 eúr (na učebnice, na uniformy či na iné výdaje)?
Samozrejme, že hlavným cieľom projektu Adopcia na diaľku® je, aby deti získali vzdelanie alebo remeslo, a následne sa dokázali postarať sami o seba a svoje rodiny. Aby ale deti mohli získavať vzdelanie, musia byť najedené a zdravé. Takže v rámci financovania sú toto hlavné priority, ktoré je potrebné pokrývať.
Je vietnamský školský systém výrazne odlišný od toho slovenského?
Nie. Štruktúra školského systému vo Vietname je podobná ako na Slovensku – predškolské zariadenia, základná, stredná a vysoká škola.
Nezasahujú oficiálne (socialistické) štruktúry do vašej komunikácie s Caritas Vietnam?
Zatiaľ nie, hoci občas cítiť veľkú opatrnosť zo strany pracovníkov Caritas Vietnam. V našej komunikácií sa striktne pridržiavajú len nepolitických tém. A aj keď konštatujú ťažké podmienky a veľmi náročný život miestnych ľudí, nikdy nepoukazujú na iné problémy v krajine.
Aká ďalšia krajina v rámci projektu Adopcia na diaľku by mohla po Vietname nasledovať (a prečo)?
Plánujeme rozšíriť projekt Adopcia na diaľku® aj na ďalšie krajiny – napríklad Ukrajinu, Kazachstan či Ugandu. Dôvod je stále ten istý – pomôcť deťom prežiť lepšie detstvo a dať im možnosť plnohodnotného života bez odkázanosti na pomoc iným. Treba podotknúť, že Slovenská katolícka charita len sprostredkováva túto pomoc. Najväčšia vďaka patrí darcom a darkyniam, ktorí sa do projektu rozhodli zapojiť. Tento projekt je celý financovaný len z ich príspevkov. Náš spoločný projekt pomoci preto môže pokračovať len dovtedy, pokým bude trvať ich záujem o podporu týchto detí. Som veľmi rád, že ich počet stále rastie. Začo im/vám veľmi úprimne ďakujeme.
Viac o projekte Adopcia na diaľku® Vietnam si môžete prečítať TU
Viac fotografií z monitorovacej cesty po diecézach v delte Mekongu, ktoré sú zapojené do projektu Adopcia na diaľku® Vietnam, si môžete pozrieť TU