Teplo pre jezídske rodiny | Slovenská katolícka charita


Teplo pre jezídske rodiny

pridal: wp-dev | dátum: 9. januára 2017 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita v rámci pomoci obyvateľom Iraku, ktorí utiekli pred teroristami z Islamského štátu počas Vianočných sviatkov, zabezpečila 4 570 litrov vykurovacej nafty. Zabezpečila tak teplo pre približne 150 rodín Jezídov, ktoré bývajú v provizórnom tábore v obci Sherfadin, 100 km od mesta Dohuk, v irackom Kurdistane.

Jezídske rodiny, ktoré momentálne bývajú v provizórnom tábore, opustili svoje domovy v meste Šingál 3. augusta 2014, keď bolo toto majoritne jezídske mesto dobité teroristami ISIS. Útok ISIS je tiež označovaný ako „Šingálsky masaker“ – spôsobil smrť viac ako 5000 jezídskych mužov a približne 4 000 jezídskych žien a detí bolo zavraždených alebo odvedených do otroctva.

Počas monitorovacej cesty, ktorú na prelome októbra a novembra 2016 podnikol manažér humanitárnych a rozvojových projektov SKCH, Hugo Gloss, navštívil aj mesto Šingál a stretol sa s miestnymi autoritami. Na základe týchto stretnutí spolu identifikovali potreby miestnej komunity presídlencov, ktorí utiekli pred ISIS a momentálne sa nemajú kde vrátiť, pretože ich mesto, hoci už oslobodené z rúk ISIS, je zrovnané zo zemou a stále sa nachádza v blízkosti frontovej línie.

Keďže ide o oblasť, ktorá je z logistických a bezpečnostných dôvodov mimo dosah veľkých humanitárnych organizácií, naša pomoc je pre jej obyvateľov o to dôležitejšia.

Momentálne nafta vystačí obdarovaným rodinám na najbližšie 3 týždne. Keďže do tábora však prichádzajú aj ďalšie rodiny a obyvatelia hornatej časti Kurdistanu majú pred sebou ďalšie dva zimné mesiace, plánujeme im poskytnúť aj ďalšiu pomoc a podporu.

Viac informácií o tom, ako Slovenská katolícka charita pomáha ľuďom v núdzi, ktorí sú na úteku pred ozbrojeným konfliktom v Iraku, nájdete na https://www.charita.sk/pomoc-utecencom/index.php