Týždeň v Charite: Pútnikom v Šaštíne sme ponúkali čaj i možnosť dobrovoľne pomáhať | Slovenská katolícka charita


Týždeň v Charite: Pútnikom v Šaštíne sme ponúkali čaj i možnosť dobrovoľne pomáhať

pridal: charita | dátum: 19. septembra 2022 | kategória: Aktuality

Na charite sú vítaní všetci, ktorí sa chcú nezištne zapojiť do pomáhania druhým. Napríklad v Michalovciach sa rozhodli urobiť dobrý skutok študenti, ktorí si vyhrnuli rukávy a pomohli upraviť okolie tamojšieho hospicu.

Šaštín – Pútnici, ktorí z celého Slovenska prichádzali minulú stredu a štvrtok do Šaštína, aby si v tamojšej bazilike uctili pamiatku Sedembolestnej Panny Márie, nemohli minúť náš charitný stánok pre nás v typickej červenej farbe. Za dobrovoľný príspevok sme v ňom ponúkali čaj, kávu, limonádu alebo drobné občerstvenie, rozdávali sme aj charitné jabĺčka. Kto mal záujem, tomu sme povedali o našej práci v charite viac a zároveň sme mu ponúkli možnosť zapojiť sa do našej činnosti ako dobrovoľník.

Trnava – Tamojšia arcidiecézna charita sa už po niekoľkýkrát zapojila do obľúbeného podujatia Deň vínnych pivníc. Návštevníkom charity na občerstvenie ponúkali zamestnanci aj vychýrený guláš, ktorý od rána pripravoval riaditeľ charity Miroslav Dzurech s pomocníčkami. Výťažok z podujatia charite poslúži na pomoc iným.

Bardejov – Študenti z Gymnázia sv. Jána Bosca si vyhrnuli rukávy a pustili sa do upratovania a skrášlenia vonkajších priestorov bardejovského Hospicu Matky Terezy, ktorý spadá do charitnej siete zariadení pre chorých. Urobili tak v rámci celoslovenského podujatia Týždňa dobrovoľníctva, ktoré sa koná od 16. do 22. septembra a za úlohu má prebúdzať u mladých ľudí solidaritu a cit pre konanie dobra.

Michalovce – Kurzy slovenského jazyka prebiehajúce v Centre podpory ukončili ďalšie ženy z Ukrajiny. Podľa jednej z účastníčok, Anny Kyrychenko, bol kurz intenzívny a naučila sa všetko potrebné pre bežný život i prácu, ktorú si pre neznalosť jazyka nevedela najprv nájsť. „Chcela som rozprávať po slovensky, lebo som veľmi chcela pracovať. Na Slovensko som prišla 19. marca a takmer nič som nerozumela. Ľudia na mňa rozprávali po slovensky a ja som im nevedela odpovedať.“ Dnes sa dorozumie bez problémov, vie si objednať jedlo i taxík, nestratí sa ani v obchode. Problematika jazykového vzdelávania, najmä slovenčiny, je pre Ukrajincov veľmi dôležitá. Znalosť jazyka značne uľahčuje proces hľadania práce pre dospelých a integráciu do vzdelávacích inštitúcií pre deti.