Týždeň v Charite: Služby charity sú rozmanité aj pre seniorov | Slovenská katolícka charita


Týždeň v Charite: Služby charity sú rozmanité aj pre seniorov

pridal: charita | dátum: 26. septembra 2022 | kategória: Aktuality

Seniori sú jednou z mnohých skupín prijímateľov našej pomoci. Staráme sa o nich v charitných zariadeniach, kde im okrem každodennej starostlivosti pripravujú zamestnanci rozličné voľnočasové aktivity. Pomocnú ruku sa však snažíme podať i seniorom mimo zariadení.

Bratislava – Nakúpiť a zaplatiť za potraviny je kvôli ich vysokej cene najmä pre seniorov v tomto období veľmi náročné. Práve na nich sa zameriava projekt Pošli tašku, ktorý Bratislavská arcidiecézna charita spustila ešte v období pandémie. Vtedy vďaka prispievateľom pomohla 500 seniorom, ktorým dobrovoľníci nakúpili a doniesli nákup priamo domov. Teraz by v Bratislave chceli potraviny distribuovať najmä medzi starších ľudí, ktorí sú imobilní. Hľadajú preto dobrých ľudí, ktorí by vedeli raz mesačne podporiť 20-eurový nákup pre seniorov.

Trnava – Pre klientov Domu pokojnej staroby v Cíferi vymýšľajú jeho zamestnanci rozmanité aktivity, ktorými spríjemňujú ich dni v zariadení. Nedávno pripravovali čokoládu alebo sa rozhodli pre výrobu dekoračných kvetov, ktorými ozdobili priestory. Takéto aktivity sú skvelým prostriedkom na to, aby nezaháľali, boli kreatívni a spoločne trávili čas.

Nitra – V priestoroch Nitrianskeho hradu v Katedrále sv. Emeríme vystúpili operní sólisti Lenka Máčiková, Ondrej Šaling a Klára Viteková. Koncert niesol názov Ora pro nobis (Modli sa za nás) a výťažok z neho umelci venovali nitrianskemu Domu pokoja a zmieru u Bernadetky.

Spišská Nová Ves – Vždy nás poteší, keď na návštevu charitných zariadení prídu známe osobnosti, ktoré môžu ďalej šíriť povedomie o našej práci. Takto pred pár dňami do Domu sv. Jozefa, ktoré sa stará o deti s mentálnym alebo zdravotným postihnutím, prišiel televízny a rozhlasový moderátor Matúš Krnčok . Spoločne s manželkou a priateľmi doniesli deťom sladkosti a plienky na plávanie, aby deti mohli naplno využívať rehabilitácie vo vode. To, že im venoval kúsok svojho času a pozornosti, je však pre deti tiež dôležité.

Rabča – Zaváraciu sezónu ukončili ženy zo zariadenia núdzového bývania prípravou cukinovej čalamády. To, že aj napriek ťažkým životným okolnostiam, si vedia nájsť to, čo ich baví, naplniť potrebu užitočnosti a dokonca sa spolu zasmiať, je obdivuhodné.

Čenčice/Jánovce – V malej obci neďaleko Popradu sa nachádza zariadenie Dom Charitas sv. Rodiny, v ktorom sa venujú mentálne a kombinovane postihnutým dospelým ľuďom. Práve riaditeľ tohto zariadenia, pána Slavomír Švajka, získal od Asociáce poskytovateľov sociálnych služieb ocenenie Dobré srdce. Na cenu ho nominovali jeho kolegovia a priatelia. „Sme menšie zariadenie rodinného typu, máme piatich zamestnancov a deviatich klientov. Teším sa, že takéto oceňovanie sa deje, lebo propaguje prácu v sociálnych službách. Ja sám pracujem v našom zariadení 21 rokov, nikdy som žiadne iné zamestnanie nemal. Je to pekná a pestrá práca,“ povedal na margo ocenenia. Medzi nominovanými bola aj Jana Koľová, vedúca zariadenia Domu pokojnej staroby v Lipanoch. Srdečne obom gratulujeme a ďakujeme za ich službu.

Košice – Odkopli sme predsudky – futbal spája! Pod týmto názvom sa po dvoch rokoch prestávky kvôli pandémii uskutočnil 13. ročník charitatívneho športového podujatia. To spája rozličné komunity, ktorých cesty sa v bežnom živote nie vždy stretnú – ľudí bez vlastného domova, predstaviteľov samospráv, policajtov, študentov a bývalých futbalistov prvej ligy.  Futbalové dresy si obliekli aj prijímatelia Charitného domu sv. Alžbety na Bosákovej ulici v Košiciach, či klienti rómskeho komunitného centra z Lipian. O víťazovi podujatia rozhodli penalty, putovný pohár si napokon domov však odniesli študenti z Gymnázium, Alejová 1, Košice. Charitatívny turnaj pred 15 rokmi inicioval bývalý klient charity a predtým aktívny futbalista Karol Sabadoš.

Košice – Ukrajinskí seniori dostali pozvánku na hudobný večer do jednej košickej kaviarne. Popri posedení v kruhu svojich priateľov niektorí využili príležitosť, aby si na známe piesne spolu zatancovali. Podujatie pre nich pripravilo Centrum podpory Košice v rámci svojich aktivít.

Michalovce – Centrum podpory, ktoré dennodenne pomáha takmer 300 ukrajinským odídencom, sídli od septembra na novej adrese. Nové priestory centra na ulici Okružná 74 požehnal otec Stanislav Pavúk, dekan z Farnosti Narodenia Panny Márie. V nich pracovníci centra nadviažu na predchádzajúcu pomoc Ukrajincom, či už pri hľadaní práce, s poskytnutím humanitárnej pomoci alebo voľnočasových aktivít pre deti a dospelých.

Bardejov – V druhý školský týždeň Centrum podpory Prešov v spolupráci s Ligou za duševné zdravie v pripravili program pre viac ako 10 detí z Ukrajiny, ktoré našli svoj dočasný domov v Bardejove. Súčasťou programu boli rôzne hry a aktivity. Školáci sa medzi sebou zdieľali o prvých dňoch, ktoré strávili v novom prostredí škôl.