Týždeň v Charite: Svetový humanitárny deň v charitnej záhrade priblížil záujemcom prácu charity | Slovenská katolícka charita


Týždeň v Charite: Svetový humanitárny deň v charitnej záhrade priblížil záujemcom prácu charity

pridal: charita | dátum: 23. augusta 2022 | kategória: Aktuality

Pozornosť charity sa síce v poslednej dobe upriamuje na Ukrajinu, no ani v regiónoch na Slovensku jej zamestnanci nezaostávajú v poskytovaní pomoci tým, ktorí sú na ňu odkázaní.

Bratislava – Viktoria a Svitlana utiekli pred vojnou a dnes samé pomáhajú svojim krajanom zariadiť si nový život na Slovensku. O tom, čo ich práca zahŕňa, hovorili v charitnej záhrade počas Svetového humanitárneho dňa. Ten ponúkol návštevníkom prehľad o tom, akú pomoc charita poskytuje doma i v zahraničí.  Návštevníci mohli ochutnať tradičné ukrajinské koláče, boršč či šošovicovú polievku z jedlého kornútika. Vystúpili aj ukrajinské detičky a večer patril koncertu Komorného orchestra Zoe a speváka Petra Janků, ktorého texty piesní boli pohladením duše pre nejedného návštevníka.

Diskusiu s hosťami moderoval kňaz Peter Palovčík, známy z podcastov ako Páter Peter (vľavo). Vedľa neho sedí charitný pracovník Tony Frič, Šárka Petrová z organizácie Shingala Azad a ukrajinské ženy, ktoré pomáhajú v Centre podpory s prekladateľkou. (zľava doprava)
V našej charitnej záhrade sa návštevníci mohli dozvedieť viac o našich projektoch.

Bratislava – Charita môže svoju činnosť vykonávať aj vďaka dobrovoľníkom, ktorí sú veľkou personálnou podporou pre mnohé rozbehnuté projekty pomoci. V Bratislave napríklad pomáhajú vo  veľkokapacitnom centre na Bottovej ulici či v petržalskom Centre solidarity. Tie sú kontaktným bodom pre ukrajinských odídencov, ktorí buď žijú alebo ešte len prichádzajú na Slovensko. Okrem iného sa dobrovoľníci zapájajú aj do projektu Pošli tašku, v rámci ktorého pomáhajú zabezpečovať nákupy pre seniorov.

Trnava – V Dome pokojnej staroby v Cíferi mali nedávno skrášľovací deň, do zariadenia prišla kaderníčka a pedikérka. Na tento deň sa teší vždy najmä ženské osadenstvo, lebo vhodný účes dokáže podčiarknuť krásu každej ženy.

Z návštevy pani kaderníčky sa teší najmä ženské osadenstvo zariadenia.

Trnava –  Pre menšiu skupinku detí zo sociálne znevýhodneného prostredia a so zdravotným znevýhodnením v komunitnom centre Špitálik zorganizovali canisterapiu. Deti tak mohli svojho nového štvornohého kamaráta naučiť povely, hladkať ho, česať, čistiť mu zúbky. Canisterapia je výbornou pomôckou nielen pre hendikepované deti, ale pomáha tiež pri spracovávaní emócií. Keď prišiel k jednej mame z Ukrajiny, neubránila sa slzám. Pes totiž veľmi dobre cíti, čo my ľudia prežívame. Ďalšie podobné stretnutie sa uskutoční v septembri a októbri.

Psy vycvičení na canisterapiu znesú od detí všetko.

Žilina – Kilečko lásky – takýto názov niesla zbierka mladých, ktorý v rámci júlového Národného stretnutia mládeže v Trenčíne prinášali potraviny pre chudobných a ľudí na okraji spoločnosti. Celkovo vyzbierali 150 kg potravín, ktorí zverili do rúk Diecéznej charita Žilina a tá ich následne prerozdelila medzi ľudí v náročnej životnej situácii.

Zázrivá – Športový deň pripravili zamestnanci tunajšieho Domu Charitas pre svojich klientov. Hrali bociiu, čo je hra určená (nie len) pre telesne hendikepovaných. Cieľom hráča alebo tímu je dostať svoje lopty čo najbližšie k hlavnej lopte bielej farby. Okrem toho tiež hádzali šípky, fúkali bublifuk, hrali loptové hry a zoznámili sa tiež s petangom. Víťazom bol každý zúčastnený klient.

Rožňava – O klientke Darinke, s ktorou sa stretávajú pri svojej práci zamestnanci Diecéznej charity Rožňava, vravia, že má zlaté ruky. Uháčkuje čokoľvek – koberčeky, podsedáky i podložky do kúpeľne. Svoju tvorbu nedávno ukázala aj návštevníkom podujatia Gemerskí umelci. Ku svojmu hobby potrebuje množstvo vlny a látok. S tým jej pomáhajú zase ďalší klienti, ktorí párajú staré svetre či strihajú tričká na pásiky a získaný materiál navíjajú na klbká. Trénujú si tak aj jemnú motoriku a zároveň táto spolupráca vedie k vzájomnému utužovaniu vzťahov.

Košice – Vedenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca sa rozhodlo, že takmer 30 postelí z oddelení zdravotníckeho zariadenia daruje ľuďom v núdzi. Zachované polohovateľné lôžka poputujú do centrálneho skladu košickej arcidiecéznej charity, odkiaľ budú prerozdelené do konkrétnych stredísk. „Ďakujeme Nemocnici AGEL Košice-Šaca za štedrý dar, ktorý poslúži ľuďom v núdzi. Aj takýmto spôsobom dokážeme využívať zachované veci a dať im druhú šancu,” vyjadrila sa Silvia Hrabčáková, PR manažérka Arcidiecéznej charity Košice, ktorá poskytuje pomoc približne 8500 ľuďom ročne.

Košice – Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice mohla núdznym rozdať 10- kilogramový balíček hygienickej pomoci. Podarilo sa jej to vďaka Fondu Európskej Únie pre najodkázanejšie osoby FEAD. Pomoc poskytli ľuďom v okrese Košice I., ale i ďalších obciach a mestách východného Slovenska.

Košice – Spolupráca s otcom Jánom Lemešom umožňuje gréckokatolíckej eparchiálnej charite pomáhať v čase vojny priamo na Ukrajine. Mária Sabadosh z farnosti Ternovo na Ukrajine, kde charita poslala humanitárnu pomoc, navštívila v týchto dňoch Košice, aby sa osobne poďakovala za poskytnutú pomoc. Ternovo je malá obec v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a Mária Sabadosh sa niekoľko rokov angažuje v dianí v obci. Je riaditeľkou osvetového strediska, vďaka ktorému dodávajú humanitárnu pomoc do deviatich dedín v okolí. Priateľstvo otca Jána Lemeša, jeho manželky Marcely s Máriou Sabadosh sa tak pre gréckokatolícku charitu Košice stalo cestou pomoci obyvateľom Ukrajiny. Zdesenie vystriedala silná viera, že spolu sa dokážeme postaviť každému utrpeniu.