Týždeň v Charite: V zblížení pomáha ženám futbal, ale aj stretávanie sa v kruhu | Slovenská katolícka charita


Týždeň v Charite: V zblížení pomáha ženám futbal, ale aj stretávanie sa v kruhu

pridal: charita | dátum: 1. augusta 2022 | kategória: Aktuality

Spoznať sa navzájom, prekonať bariéry či vyrovnať sa s traumami – to všetko prináša ženám čas trávený spoločne.

Košice – „Je v poriadku cítiť bolesť, smútok, byť v stave, keď máte spustené ruky a chcete plakať. Je v poriadku potrebovať pomoc a podporu. Žijeme a musíme žiť tu a teraz. Nebudeme mať iný život,“ vraví Olena, psychologička, ktorá vedie psychologické praktiky zamerané na podporu žien. Tie sa pod názvom Ženský kruh konajú v košickom centre podpory a pomáhajú ukrajinským ženám ľahšie zvládať stres, napätie a úzkosť v dôsledku odlúčenia a odchodu z vlasti.

Košice – Základná škola na Tomášikovej ulici v Košiciach otvorila počas letných prázdnin školský klub pre slovenské a ukrajinské deti. Malí nezbedníci predškolského veku a žiaci prvého stupňa základnej školy môžu stráviť príjemné chvíle v klube v spoločnosti rodiča alebo inej dospelej osoby.

Stropkov – Dobré vzťahy utužuje aj šport, preto sa minulý týždeň konal v Stropkove nultý ročník futbalového turnaja žien. Celkovo sa odohralo dvanásť zápasov medzi ôsmimi tímami, ktoré si zostavili ženy z rôznych rómskych komunít v meste. „Hlavným cieľom bolo utuženie susedských vzťahov a spriatelenie zúčastnených cez športovú aktivitu,” uviedla Valéria Cubová z Komunitného centra Stropkov, ktoré s nápadom na turnaj prišlo. Pokusný ročník dopadol na výbornú, ženy si za svoje futbalové výkony prevzali medaile a najlepšie družstvo získalo turnajový pohár.  

Humenné – Deti z letného tábora, ktorý organizuje Farnosť Všetkých Svätých v Humennom, prekvapili svojou návštevou seniorov z miestneho denného stacionára sv. Jána Krstiteľa. Zarecitovali im, zaspievali i zatancovali. Spoločne si tiež zahrali spoločenské hry. V rámci charitných služieb sa zamestnanci snažia vytvárať priestor na takéto generačné prepojenie.  To seniorom prináša entuziazmus a podporu do života, deti sa zase učia solidarite a tolerancii.

Michalovce – Aby náročné životné chvíle nezanechali hlbokú traumu, okrem psychosociálnej podpory je pre ukrajinských utečencov dôležitá aj fyzická aktivita, ktorá prináša radosť. Aktivity im majú tiež pomôcť spoznať región, v ktorom našli dočasný domov. Preto deti a dospelých, ktorí našli útočisko v Michalovciach, tamojšie centrum podpory pozvalo na výlet na Ranč u Kosťa, kde si mohli aj sami zajazdiť.

Stará Ľubovňa – Klientov z Domu sv. Anny zaujala návšteva miestneho Štátneho archívu, kde sa mohli vďaka vystaveným archívnym dokumentom oboznámiť s históriu samotného archívu. Zamestnanci Domu sa tak snažia spestriť rozličnými aktivitami leto svojich zverencov.

Zázrivá – Na Orave v tomto čase ešte len dozrieva letné ovocie, napríklad ríbezle. Preto sa klienti miestneho Domu Charitas Sedembolestnej Panny Márie pustili do oberačky. Každému dobre padne osvieženie čerstvými plodmi alebo výbornou bublaninou. Najviac ríbezlí však končí v mrazničke, aby si na nich klienti pochutnávali celý rok.

Skalica – Farské charity sa tiež zapájajú do pomoci ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny, napríklad aj formou jazykových kurzov. V Skalici prebiehajú vo Vzdelávacom centre a sú veľmi obľúbené. Zásluhu na tom má aj lektorka Julka, ktorá Ukrajincom s úsmevom približuje náš jazyk.