Úcta k starším | Slovenská katolícka charita


Úcta k starším

pridal: charita | dátum: 13. novembra 2019 | kategória: Aktuality

Symbolika jesene je tradične spojená so seniormi a úctu k starším si pripomíname už takmer 3 desaťročia. Úcta k starším? Čo tento pojem vlastne znamená? Stačí starším ľuďom slušne pozdraviť, byť k nim úctiví? Iste áno. Ale okrem toho vieme aj konkrétne pomôcť, keď vidíme starenku s ťažkým nákupom, či nastúpiť dedka do autobusu, kde mu môžeme uvoľniť miesto. Možno máte osamelého suseda, ktorý sa nemá s kým porozprávať. Skúste ho navštíviť alebo len tak osloviť na ulici ako sa má.

Slovenská katolícka charita spravuje niekoľko Domovov dôchodcov po celom Slovensku. Pozrite si na našej webovej stránke, či sa náhodou jeden z nich nenachádza aj vo vašej blízkosti. Aj vy môžete starších ľudí potešiť. Náhodnou návštevou, rozhovorom, darčekom alebo ich vezmite na prechádzku. Verte, že vám budú veľmi vďační.

“Telesné choroby vieme liečiť liekmi, ale jediným liekom na samotu, zúfalstvo a beznádej je láska. Veľa ľudí na svete zomiera pre kúsok chleba, ale oveľa viac ich zomiera od túžby po troške lásky.“

Matka Tereza

Viem, že mnohí s nimi nemajú trpezlivosť, lebo sa stále sťažujú na choroby, politiku, mládež…Ale keďže si už niečo zažili, majú na to právo.  A predstavte si seba v ich koži o pár rokov. Lebo každého z nás to raz čaká, ak nám vôbec Boh dopraje dožiť sa staroby. Tiež by sme chceli mať vedľa seba ľudí, ktorým na nás záleží. Skúsme byť teda k starým ľuďom trpezliví a tolerantní. Aj oni mali s nami rovnaké starosti, keď sme boli malí a nesťažovali sa.