Úspech zbierky školských pomôcok povzbudí nielen deti počas celého leta | Slovenská katolícka charita


Úspech zbierky školských pomôcok povzbudí nielen deti počas celého leta

pridal: wp-dev | dátum: 4. júla 2012 | kategória: Aktuality

V čase od 1. do 30. júna 2012 bolo možné darovať nepotrebné školské pomôcky pre deti zo sociálne slabých rodín a detských domov v rámci zbierky Slovenskej katolíckej charity (SKCH) s názvom „Daruj školské pomôcky“. Okrem použitých peračníkov, farieb či zošitov do núdznych rodín putovali aj úplne nové veci – od ľudí, ktorí sa chceli na akcii podieľať, no doma žiadne tašky, peračníky, perá či ceruzy nemali. Tak ich kúpili a hneď aj darovali.

Slovenská katolícka charita hodnotí celú koncoročnú zbierku školských potrieb veľmi pozitívne. Do akcie sa zapojilo množstvo individuálnych darcov a darkýň z celého Slovenska, taktiež základné a stredné školy, ktoré vyzbierané veci odovzdali do najbližšieho centra podľa inštrukcií na stránke www.charita.sk. Veľká vďaka patrí najmä učiteľom, ktorí boli ochotní prevziať iniciatívu na jednotlivých školách a zastrešiť túto akciu svojím pedagogickým dozorom. Deti darovali školské tašky, zošity, peračníky s výbavou, farbičky, fixky. A tí dospelí, ktorí doma nič nemali – zakúpili pomôcky nové – len aby sa mohli zapojiť a preukázať núdznym rodinám solidaritu.

Napríklad v Rožňave sa do zbierky zapojilo občianske združenie Mladých demokratov Slovenska, ktoré darovalo viac ako 20 školských tašiek. Na západnom Slovensku sa v charitných centrách hromadili desiatky školských potrieb, ale aj hračky či rozprávkové knihy. Prvé pozitívne správy o úspešnosti zbierky SKCH dostala už v polovici júna z rodinného centra Klbko a predajne sv. Vincenta de Paul, ktoré veľmi aktívne pomohli s realizáciou zbierky v Bratislave. Farnosť sv. Michala a rehoľa Minoritov pomohla zasa s propagáciou zbierky – umožnili dokonca jej realizáciu v pastoračnom centre počas nedeľných svätých omší.

Z prvých odovzdaných darov sa tešili deti v bratislavskej ubytovni Fortuna, kde žije viac ako 200 núdznych rodín. Generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák pripomína: „Celá jednomesačná akcia mala nielen hmotný význam (pomoci deťom z núdznych rodín ešte pred začiatkom prázdnin), ale aj osvetovo-edukatívny zmysel pre deti – ktoré si vďaka svojmu daru uvedomili, že nie všetky deti v našej krajine sa majú rovnako dobre a môžu si dovoliť každý školský rok novú tašku a celú výbavu.“

Medzi darovanými vecami sa objavili aj unikátne kúsky. Jedna pani doniesla priamo na ústredie SKCH balík nepoužitých bielych kried ešte z čias bývalého režimu. Keďže sú stále použiteľné, deti s nimi radostne pokreslia chodníky a školské dvory v najbližších týždňoch. Hoci zbierka trvala len v mesiaci jún, jej úspech a dozvuk sa ponesie celými prázdninami, celým letom. Niektoré charitné zariadenia rozdistribuujú zvyšok darovaných pomôcok koncom augusta aj začiatkom septembra – krátko pre začiatkom školského roka, keď núdzne deti budú lepšie vedieť – čo presne v daný rok štúdia potrebujú. Zuzana Ryšková z Arcidiecéznej charity Trnava uzatvára: „Začiatkom školského roka k nám rodičia zoberú rovno svoje deti – nech si sami vyberú, čo potrebujú. Nie je nič krajšie, ako vidieť ich rozžiarené očká, keď zbadajú ‘vysnenú‘ školskú tašku alebo farbičky.“