Utečenkyňa Elham, jej príbeh a výrobky | Slovenská katolícka charita


Utečenkyňa Elham, jej príbeh a výrobky

pridal: wp-dev | dátum: 27. augusta 2015 | kategória: Aktuality

Elham pochádza z mesta Isfahán, tretej najväčšej metropoly Iránu, centra obchodu a slávnej hodvábnej cesty. Životnú cestu Elham hodvábnou nemožno nazvať. Narodila sa do kresťanskej rodiny, v ktorej spolu s tromi súrodencami prežila krásne detstvo.

K umeleckej tvorbe Elham inklinovala už od malička, v hlavnom meste ukončila strednú umeleckú školu. Bakalársky titul získala v odbore manažmentu a poisťovníctva, neskôr sa vrátila k umeniu a v roku 2010 ukončila štúdium architektúry a interiérového dizajnu.

Potom začala pracovať a vydala sa, narodil sa jej syn Alireza a mohla mať pokojný život. Ten sa však naopak začal komplikovať. Jej manžel bol iného vierovyznania a iného životného názoru a Elham sa ocitla v nevôli a ohrození. Nielen zo strany manžela a jeho rodiny, ale aj majoritnej spoločnosti.

Irán, celým názvom Iránska islamská republika, sa pre mnohých kresťanov stal život ohrozujúcim územím. A tak sa Elham spolu so svojím synom, rodičmi a bratmi rozhodla odísť. Z rodiny žijúcej v dobrých sociálnych pomeroch sa v snahe zachrániť si vlastný život stali utečenci. Ocitli sa na Slovensku. Tu sa snažia začať nový život a integrovať sa do spoločnosti v nádeji, že nebudú musieť znovu utekať.

Momentálne vás táto talentovaná mladá žena s dvomi vysokoškolskými titulmi obslúži v predajni kebabu. Umeniu sa venuje naďalej vo voľnom čase, ktorý jej popri práci a starostlivosti o syna a rodičov ostane. Vyrába pre vás zaujímavé výrobky, ktoré môžete nájsť aj na našej facebook stránke Caritas Slovakia.

Elham je v programe Slovenskej katolíckej charity RAFAEL – pomoc utečencom od februára 2014.

Elham na výrobu kabeliek, peňaženiek a rôznych púzdier používa kožu pochádzajúcu z jej vlastnej krajiny – Iránu. Kombinuje ju z rôznymi inými materiálmi a zdobí ďalšími výtvarnými technikami. Venuje sa tiež maľbe na textil, používa originálne motívy a časté sú aj orientálne prvky vlastné jej blízko-východnej kultúre. Z iných techník, ktorým sa venuje, ponúkame mozaiky, plastické obrázky, poháre i vyrezávané mydielko.