V Ugande hrajú deti futbal s loptou vyrobenou z igelitu | Slovenská katolícka charita


V Ugande hrajú deti futbal s loptou vyrobenou z igelitu

pridal: charita | dátum: 27. februára 2023 | kategória: Aktuality

Pomáhanie v domácnosti s varením, staraním sa o záhradu a mladších súrodencov či nosenie vody niekoľko kilometrov denne. To sú bežné aktivity detí v Ugande mimo školských lavíc. Ako to však vyzerá, keď sa môžu správať opäť ako deti a venovať sa svojim obľúbeným hrám?  

Ugandské deti trávia väčšinu svojho voľného času vonku. Medzi najčastejšie záľuby a voľnočasové aktivity patria loptové hry ako futbal a netbal, skákanie cez švihadlo, hry s bábikami a autíčkami či hry na naháňačku a schovávačku. Nechýbajú ani riekanky, kreslenie a dokonca aj napĺňanie fliaš. Čím sa líšia od bežných hier u nás na Slovensku?

Futbal a netbal alebo chlapci verzus dievčatá

Najobľúbenejšou chlapčenskou loptovou hrou je futbal. Nemusíme ju bližšie predstavovať, keďže je známa po celom svete a hráva sa aj u nás. Čo je na nej v Ugande iné? Častokrát sa stáva, že chlapci si pred začatím hry musia loptu najprv vyrobiť. Vykúzlia si ju napríklad z igelitových tašiek.

Andrew je 12-ročný ugandský chlapec. Je polosirota a žije so svojou matkou a ďalšími štyrmi súrodencami. Ako najstarší syn je pre rodinu nádejou, že po dokončení štúdia pomôže matke aj s ostatnými súrodencami. Vo chvíľach voľného času si Andrew veľmi rád zahrá práve futbal.

Chlapci hrajú futbal s loptou z igelitových tašiek.

Dievčatá zase obľubujú netbal. Ide o ugandskú loptovú hru, niečo medzi prehadzovanou a basketbalom. Obidve družstvá sú tvorené siedmimi dievčatami. Zápas trvá 60 minút a je rozdelený na štyri 15-minútové štvrtiny. Aby získalo družstvo bod, musí loptu hodiť do bránkového kruhu. S loptou sa nemôže driblovať a ani ju držať viac ako tri sekundy. Dievčatá si ju hádžu, nie však na dlhšiu vzdialenosť, ako je tretina celej hracej plochy. Hráčky majú taktiež obmedzený pohyb podľa umiestnenia na hracej ploche. K súperke, ktorá drží loptu, sa protihráčky môžu priblížiť iba do vzdialenosti 91 cm.

Janifer, 16 rokov. Matka je HIV pozitívna a stará sa sama o Janifer a jej ďalších troch súrodencov. Janifer je našťastie zdravá a rada pomáha svojej mame s domácnosťou a záhradou. V škole ju najviac baví matematika a fyzika. Vo chvíľach svojho voľna si rada zahrá práve netbal.

Dievčatá sa počas netbalu rozdelili podľa oblečenia na oranžové a zelené družstvo.

,,Hand-made“ hračky

Niektoré deti si pred začatím svojej obľúbenej hry musia hračku najprv vyrobiť alebo vymyslieť z toho, čo dom dal. Okrem spomínanej futbalovej lopty sú to napríklad aj autíčka či sánky. Malé ugandské dievčatká zase vyrábajú veľmi kreatívne bábiky.

Jonathan, 5 rokov. Jeho mama pracuje v miestnej vývarovni ako kuchárka a snaží sa uživiť svojich päť detí. Jonathan a jeho mama majú HIV, vďaka pravidelným kontrolám sú však stabilizovaní. Jonathan sa rád hráva s kamarátmi a spoločne si vyrábajú autíčka z pet fliaš a vrchnáčikov.

Toto malé sympatické dievčatko sa volá Eron. Má šesť rokov a navštevuje materskú škôlku. Stará sa o ňu babička. Eron sa veľmi rada hráva s bábikami, ktoré si spoločne s kamarátkami vyrábajú z banánových listov a handričiek.

Súrodenci sa hrajú na kuchynku.
Deti sa s fľaškami a pieskom hrajú na obchod.

Z plastových fliaš a vrchnáčikov sa dajú vymyslieť aj iné hry. Niektoré deti sa s vrchnáčikmi učia matematiku. Pridaním kameňov, papekov a listov sa hrajú na varenie alebo obchod. Fantázii sa v detskom svete medze nekladú.

Vďaka štedrým darcom zo Slovenska majú Andrew, Janifer, Jonathan, Eron a ďalších viac ako 2000 detí v Ugande možnosť byť deťmi. Podporiť dieťa z Ugandy, a tak mu predĺžiť detstvo môžete TU.