Vo štvorici po juhovýchodnom Slovensku s GIFT boxom | Slovenská katolícka charita


Vo štvorici po juhovýchodnom Slovensku s GIFT boxom

pridal: wp-dev | dátum: 13. júna 2014 | kategória: Aktuality

Bratislava. 13. júna 2014 – Slovenská katolícka charita v spolupráci s Diecéznou charitou Rožňava predstavila v dňoch 11.-12. júna 2014 svoju preventívnu kampaň GIFT box – Ľudia nie sú na predaj aj v bývalom slobodnom kráľovskom banskom meste Rožňava a v Rimavskej Sobote, bývalej obchodnej križovatke.

Dnes v okrese Rožňava poberá dávky v hmotnej núdzi 11,9 tisíc ľudí (18,83%) a 18,2 tisíc (21,43 %) v Rimavskej Sobote, čím sa zaraďujú k mestám s najväčším podielom ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov daného regiónu. Nelichotivou realitou je v Rožňave tiež vysoké percento rozvedených manželstiev.

Kvôli problémom s umiestnením na trhu práce, obyvatelia juhovýchodného Slovenska často odchádzajú do zahraničia. Naša kampaň GIFT box – Ľudia nie sú na predaj sa snaží upozorňovať ľudí na riziká spojené s hľadaním práce v zahraničí. Bez informácií sa totiž človek ľahko môže stať obeťou obchodníkov s ľuďmi. Potvrdili nám to aj príbehy ľudí, s ktorými sme sa pri GIFT boxe stretli a ktorí sa nám so svojou skúsenosťou zdôverili.

Pre žiakov základných a stredných škôl boli pripravené prednášky na tému „Stop obchodovaniu s ľuďmi“ v priestoroch rožňavskej charity. O novodobom otroctve sa prišlo dozvedieť spolu 132 žiakov zo základnej školy, obchodnej akadémie a zdravotnej školy. V Rimavskej Sobote sme navštívili aj tzv. “Čierne mesto”, sídlisko na Dúžavskej ceste a otvorili tému obchodovanie s ľuďmi s občanmi rómskej národnosti.

Viac o novodobom otroctve a pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi sa môžete dozvedieť na www.obchodsludmi.sk

Najbližšie môžete GIFT box vidieť na festivale Pohoda v Trenčíne od 10. júla do 12. júla 2014.