Vozí pomoc na Ukrajinu: Okrem potravín si tamojší ľudia vážia aj čas, ktorý im venujeme | Slovenská katolícka charita


Vozí pomoc na Ukrajinu: Okrem potravín si tamojší ľudia vážia aj čas, ktorý im venujeme

pridal: charita | dátum: 12. marca 2024 | kategória: Aktuality

Vojna u našich východných susedov vypukla v čase, keď MAREK JANIGA študoval v Amerike. Napriek tomu, že bol na druhom konci sveta, bol odhodlaný zapojiť sa do pomoci a preto zorganizoval klavírny koncert s výťažkom niekoľko tisíc dolárov.

Peniaze sa rozhodol venovať charite a v prítomnosti jej pracovníkov na Ukrajinu aj vycestoval. „Spýtali sa ma, kam som ochotný ísť. Povedal som, že tam, kde je treba,“ spomína.

Prvú cestu absolvoval na Ukrajinu v lete 2022. „Moja prvá cesta viedla do Charkova, ktorý bol v tom čase už pár mesiacov oslobodený, front bol len pätnásť minút odtiaľ. V meste som stretával len vojakov, starí ľudia a matky s deťmi boli ukrytí v pivniciach. Keď som videl, ako žijú, vedel som, že im chcem pomáhať aj ďalej.“  Odvtedy sa na Ukrajinu vracia opakovane a o jeho cestách sme nahrali ďalší z charitných podcastov.

Na Ukrajine pôsobí viacero humanitárnych organizácií, no Slovenská katolícka charita sa spolu so Spišskou katolíckou charitou snažia o to, aby pomoc bola čo najviac adresná. Ľudia si podľa neho vážia, že za nimi cestujú desiatky hodín, aby im odovzdali pomoc a aby sa s nimi čo i len porozprávali. „Vieme, komu pomáhame, sme s tými ľuďmi v kontakte na dennej báze. Mnohí z nich sú už sebestační, zasadili si napríklad vlastné zemiaky, preto nás nasmerujú na tých ľudí, ktorí pomoc ešte stále veľmi potrebujú,“ vraví v rozhovore.

Charita sa snaží, aby pomoc, ktorú vyšle na Ukrajinu, bola čo najviac adresná.

Po vypuknutí vojny sa do pomoci Ukrajine zapojilo obrovské množstvo ľudí, dnes je ten záujem menší. „Ľudia na Ukrajine si stále medzi sebou pomáhajú, hoc sú to už dva roky, čo trvá vojna. Je to však inšpirujúce a povzbudzuje nás to v pomáhaní vytrvať.“  Veľkou devízou Slovenskej katolíckej organizácie je podľa neho skutočnosť, že charita rozmýšľa o tom, ako pomáhať dlhodobo a podporiť zároveň sebestačnosť tamojších ľudí. „Ďakujeme preto za darcov, ktorí charitu podporujú pravidelne, lebo vďaka tomu môžeme našu pomoc lepšie plánovať a byť o krok vopred.“

Marek momentálne študuje právo a chce sa zamerať na medzinárodné vzťahy. „Humanitárna pomoc je len záplata toho, čo sa deje vo svete. Chcel by som pochopiť význam konfliktov, ktorých sme svedkami a časom by som sa rád vydal cestou diplomacie a urovnávania konfliktov,“ hovorí otvorene.

Celý rozhovor s Marekom Janigom si môžete vypočuť tu: https://open.spotify.com/episode/71Bvvvjq3i48a8bztAJDzO