Za každou zásielkou pomoci vidím príbeh trpiacich ľudí, tvrdí vojnový reportér | Slovenská katolícka charita


Za každou zásielkou pomoci vidím príbeh trpiacich ľudí, tvrdí vojnový reportér

pridal: charita | dátum: 17. januára 2023 | kategória: Aktuality

Fotil bombardovanie ukrajinských miest, i pôrod detí počas ostreľovania. Najnovšie JÁN HUSÁR sleduje príbehy ľudí, ku ktorým smeruje humanitárna pomoc. 

Ján Husár je známy reportér, ktorý mapuje vojnové  konflikty po celom svete. Na Ukrajine už zopárkrát v minulosti bol, sledujúc vojnový konflikt sa tam vlani vrátil deň pred prvým ostreľovaním. Potom ešte ďalšie tri razy. „Človek tam musí byť, poznať prostredie, zažiť ho na vlastnej koži, aby dokázal zachytiť atmosféru diania. Treba na to čas, nedá sa to urobiť za pár dní,“ hovorí.

Za každým balíkom je príbeh

Ján Husár zaznamenal na kameru bombardovanie miest, pohyb vojenskej techniky, ale i pôrod detí prichádzajúcich na svet počas vojnového pekla. Posledný polrok mapuje aj prílev humanitárnej pomoci, ktorá na Ukrajinu prichádza zo Slovenska – či už prostredníctvom oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid, alebo vďaka Slovenskej katolíckej charity či iným organizáciám. Za každým balíkom pomoci je podľa neho príbeh človeka, ktorý ho zaujíma. Nevyhýba sa ani vojnovej zóne. Opisuje napríklad zážitky z ukrajinského Bachmutu, v ktorom bol svedkom takého intenzívneho ostreľovania ako nikde inde na svete. A to má za sebou skúsenosti z Iraku, Sýrie či Libanonu.  „V Bachmute nie je jediný dom, ktorý by nebol poškodený. Stále sa tam strieľa, každú minútu vybuchujú rakety, tanky tam stále chodia po uliciach. Napriek tomu, mnohí ľudia mesto neopúšťajú, nevedia, kam by išli a kto by ich prichýlil, preto radšej ostávajú v úkrytoch a humanitárne organizácie vozia pomoc aj tam. Nezabúdajú na nich. Chcem preto zobraziť príbehy týchto ľudí, ktorým sa pomáha a že tá pomoc je oprávnená a potrebná,“ vysvetľuje. Pomoc organizácie distribuujú v centrách, tzv. bodoch nepremožiteľnosti, kam si pre ňu ľudia chodia, je tam aj satelit s internetom, ľudia sa tam môžu zohriať, najesť, nechať sa ošetriť. Pred Vianocami tam ozdobili humanitárni pracovníci vianočný stromček. Aby ľudia na Ukrajine prežili krutú zimu, vozia im tam organizácie aj sviečky, elektrické generátory či piecky na kúrenie.  „Je to tam strašné, a nikto nevie, koľko ľudí v meste ešte ostalo.“  

Z Ukrajiny rovno do Kene

Reportér Husár okrem vojnových konfliktov mapuje niekoľko rokov pomoc Slovákov vo svete, jedným z takých projektov je napríklad aj Srdce pre Keňu, v rámci ktorého skupina Slovákov financuje operáciu srdca malých detí a dávajú im tak príležitosť vyrastať medzi rovesníkmi. S fotografovaním je spojené aj časté cestovanie, aj medzi kontinentmi. „Práve keď som bol nedávno v Kyjeve, zavolali mi, že treba ísť do Kene. Tak som sadol do vlaku plného utečencov, a o dva dni som už letel do Afriky,“ spomína a hovorí, že cestou pomohol ešte na Slovensko dopraviť sa dvom Ukrajinkám a tiež pri evakuácii postihnutých a chorých ľudí z Ukrajiny. „Bol to veľmi akčný rok,“ konštatuje. Ani rok 2023 však zrejme nebude iný, momentálne cestuje s humanitárnym autobusom na východnú Ukrajinu, kde je situácia najvážnejšia. „Sú však aj oblasti, napríklad Zakarpatie, kde je relatívne bezpečne a ľudia sa tam sa snažia žiť svoje bežné životy ako pred vojnou.  Chodia normálne do práce, večer idú do baru, napríklad už aj v Kyjeve, lebo tam je teraz najmä kritická infraštruktúra.  O desiatej večer však už platí zákaz vychádzania.  Na Ukrajine sú teraz akoby dva svety, plný paradoxov. Jedno mesto bombardujú, nie je tam nič, len tma, tečie studená voda a desiatky, stovky kilometrov ďalej si môžete dať sushi v obchodnom centre,“ dodáva reportér, ktorý má v pracovnom diári na rok 2023 naplánované ďalšie cesty na Ukrajinu, aby pokračoval v začatej práci. Výsledkom z nej budú ďalšie fotografie i videá z vojnou sužovanej krajiny.  

Vďaka podpore individuálnych darcov a finančnej pomoci SlovakAid môže Slovenská katolícka charita byť na blízku tým ľuďom na Ukrajine, ktorí sa ocitajú zrazu bez domova a bez akýchkoľvek finančných zdrojov na živobytie. Lokálnym partnerom na Ukrajine je Caritas Donetsk, s ktorou spolupracujeme od roku 2019 a v súčasnej dobe je prevažne zameraná na poskytovanie prvej psychologickej pomoci dospelým a deťom zasiahnutými vojnou a na distribúciu poukážok, ktoré im zabezpečia životne dôležité potreby – potraviny, lieky a drogéria.

Každou modlitbou aj finančným príspevkom sa tak stávame súčasťou tejto dôležitej pomoci! VĎAKA, každý jeden váš dar bude odovzdaný tým najpotrebnejším.

https://charita.darujme.sk/pomozme-ukrajine/