Zápisky z Ukrajiny: Kyjev sa dostáva do normálu | Slovenská katolícka charita


Zápisky z Ukrajiny: Kyjev sa dostáva do normálu

pridal: wp-dev | dátum: 27. februára 2014 | kategória: Aktuality

V stredu 23. februára sme sa ráno v sprievode o. biskupa Jozefa vybrali na Majdan. Prichádzali sme autom cez vládnu štvrť, kde je sídlo parlamentu aj prezidenta Ukrajiny. To, že sa už blížime do cieľa bolo poznať podľa zhorených áut, ktoré lemovali cestu. Zapálili ich demonštranti počas zrážok s políciou, keď sa snažili dostať k sídlu prezidenta a k parlamentu.

Prvá barikáda bola na Institutskej ulici, ktorá ústi na Majdan. Práve táto ulica sa stala svedkom najväčších tragédií protestov. Po tejto ulici utekali neozbrojení demonštranti, na ktorých doslova „poľovali“ snajperi zo striech. Na miestach, kde boli zabití, teraz kladú Ukrajinci kvety a sviečky. Na stĺpoch osvetlenia a na stromoch lemujúcich ulicu sú stále diery po guľkách. Instituska ulica sa postupne zvažuje a ústi do Majdanu. Zhora je výhľad na celé námestie. Námestiu dominuje pódium, na ktorom sa striedajú rečníci celý deň. Na Majdan a okolité ulice celý deň smerovali davy ľudí s kvetmi. Tie kládli k pomníkom a k barikádam. Vládla tu veľmi pietna a vážna atmosféra. Na každom kroku sa dali stretnúť očití svedkovia udalostí, ktorí svoje spomienky na predchádzajúce dni rozprávali okoloidúcim. Poriadok na námestí, pred parlamentom, prezidentským palácom a okolitými ulicami udržuje domobrana a Pravý sektor. Pred ich náborovými strediskami celý deň stojí rad záujemcov, ktorí chcú vstúpiť.

Situácia v Kyjeve sa už dostáva do normálu, no na Kryme medzitým začínajú protesty proruských obyvateľov na jednej strane a proukrajinských na druhej. Že nie všetci obyvatelia Krymu sa chcú pripojiť k Rusku sme sa presvedčili aj na Majdane, kde sme stretli 50ročnú Elenu zo Sevastopoľu, ktorá držala ukrajinskú vlajku a ochotne rozpráva o tom, že nesúhlasí s odtrhnutí Krymu od Ukrajiny. K večeru sa plní Majdan ďalšími a ďalšími ľuďmi. Na šiestu hodinu je naplánované zverejnenie členov novej vlády. Ako prvý sa mená nových ministrov dozvedia práve ľudia stojaci na námestí. Okolo šiestej hodiny je Majdan skoro úplne plný. Bude zaujímavé sledovať ako sa táto určitá forma priamej demokracie bude ďalej vyvíjať.

Text a foto: Jozef Kákoš


SKCH na pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorí sa v dôsledku politickej krízy a následných nepokojov dostali do stavu núdze alebo boli zranení vyhlásila verejnú zbierku. Podporiť ju, a tým prejaviť solidaritu s ľuďmi na Ukrajine je možné dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 209.