Zápisky z Ukrajiny: Slovenskí lekári na Majdane | Slovenská katolícka charita


Zápisky z Ukrajiny: Slovenskí lekári na Majdane

pridal: wp-dev | dátum: 28. februára 2014 | kategória: Aktuality

Pokiaľ by ste tento týždeň „zablúdili“ na Majdan do Kyjeva, môže sa vám stať, že ak sa zraníte, dokážete sa dohovoriť s ošetrujúcim lekárom aj po slovensky. V jednom z medicínskych centier na Majdane, ktorých funguje hneď niekoľko, mávajú službu aj dvaja doktori – manželia Ľubomír a Marta. Pôvodom pochádzajú z Ľvova, no už tretí rok pracujú ako lekári v nemocnici v Bojniciach. Hovoria, že celý čas sledovali online prenosy z protestov, no minulý týždeň sa rozhodli, že nemôžu ďalej iba pasívne sledovať čo sa deje, ale musia niečo urobiť.

Vybrali si preto týždennú dovolenku a v čase vrcholiacej krízy sa vybrali autom do Kyjeva, aby tu pomohli svojim rodákom. Od nedele 22. februára pracujú ako dobrovoľníci v stálej lekárskej službe na Majdane. Striedajú sa v 12 hodinových službách s ďalšími lekármi. Denne ošetria od 30 až do 50 ľudí s rôznymi problémami. Väčšinou sa jedná o tržné poranenia, preväzy alebo rôzne chrípky a prechladnutia.

V Kyjeve nemajú žiadnu rodinu, no prichýlil ich k sebe jeden dobrovoľník z Majdanu, ktorý ich necháva prespávať vo svojom dome. Ľubomír hovorí, že ho mrzí nezáujem Slovákov o to, čo sa deje iba niekoľko kilometrov na východ od Košíc. Vraví, že pre mnohých Slovákov je Ukrajina doteraz veľká neznáma a niektorí sú stále presvedčení, že na Ukrajine sa hovorí iba rusky.

Marta si spomína, že v Kyjeve pred tým párkrát boli na výlete, ale keď videla zničený Majdan, fotky obetí na mnohých miestach, kvety a sviečky, bolo jej veľmi smutno. Na otázku, či aktuálna zmena na Ukrajine nebola vykúpená príliš veľkou obeťou odpovedá, že ľudský život má väčšiu cenu ako čokoľvek na svete. Tí, ktorí zomreli, už nikdy nebudú so svojimi rodinami, nikdy nebudú ľúbiť a ani sa hrať so svojimi deťmi.

Ešte niekoľko dní zostanú v Kyjeve a potom sa musia opäť vrátiť ku svojej práci v Bojniciach. No v mysli zostanú s ľuďmi na Majdane a keďže ten sa nerozpustí skôr ako 25. mája, dúfajú, že sa sem ešte stihnú vrátiť.

Text a foto: Jozef Kákoš


SKCH na pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorí sa v dôsledku politickej krízy a následných nepokojov dostali do stavu núdze alebo boli zranení vyhlásila verejnú zbierku. Podporiť ju, a tým prejaviť solidaritu s ľuďmi na Ukrajine je možné dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 209.