Zúčastnite sa s nami 1. spoločnej Svätojakubskej púte na Slovensku | Slovenská katolícka charita


Zúčastnite sa s nami 1. spoločnej Svätojakubskej púte na Slovensku

pridal: charita | dátum: 26. júna 2019 | kategória: Aktuality

Spišská katolícka charita a Občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago organizujú 1. spoločnú Svätojakubskú púť na Slovensku. Celosvetovo známa a vyhľadávaná púť je vyznačená aj u nás a vedie naprieč Slovenskom z Košíc až po Bratislavu, a odtiaľ až do Santiaga de Compostela v Španielsku. Spišská katolícka charita sa rozhodla, že časť trasy tento rok ako priekopník “prebudí”.

Kvôli Camino de Santiago už nemusíte cestovať do Španielska.

Od 2. do 15. júla 2019 ponúka Spišská katolícka charita v spolupráci s OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku pútnikom možnosť prejsť si trasu z Košíc, cez Levoču až po Donovaly, do obce Staré Hory spoločne. Za 14 dní prejdú pútnici spolu až 287 km. Nasledujúci úsek Levoča – Donovaly ešte nie je oficiálne otvorený, a preto budeme prvými pútnikmi, ktorí túto časť slovenského Camina prejdú. Je nám cťou, že aj vďaka nám budú môcť pútnici objavovať krásy nášho regiónu a krajiny. 

PRIHLÁSIŤ SA

Pútnici budú vyrážať v utorok, 2. 7. 2019 po sv. omši v Dóme svätej Alžbety (celebruje biskup Mons. Bernard Bober) z Hlavnej ulice v Košiciach, v rytme krásnych melódií gospelovej skupiny s názvom Kalich. Od pondelka do nedele prejdú do Levoče, kde sa zúčastnia Mariánskej púte. V nedeľu, 7.7.2019, slávnostne odomkne trasu Levoča – Staré Hory predseda Prešovského samosprávneho kraja. V priebehu ďalšieho týždňa sa cez Liptovský Mikuláš pútnici dostanú až na Donovaly, kde sa ich slovenská Svätojakubská púť pre tento rok končí. Počas púte budú dni spestrené rôznymi aktivitami.

Pre viac informácií ohľadom trasy kliknite TU

História púte


Doposiaľ bola táto púť známa len z oblasti Santiago de Compostela, kde sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Ten bol pochovaný v Santiagu, ktoré následne padlo do rúk Maurom. V roku 814 sa zjavili hviezdy, ktoré ukázali cestu k stratenému hrobu a ostatky boli nájdené. Na mieste Jakubovho hrobu bol postavený kostol, ktorý sa stal pútnickým miestom. Prvá doložená púť do Compostely je z roku 951, kedy ju vykonal biskup z Le Puy. 

Záujem o svätojakubskú púť začal prudko rásť koncom 80. rokov 20. storočia, k čomu prispela aj púť pápeža Jána Pavla II. i fakt, že v roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Odvtedy túto cestu ročne absolvujú desaťtisíce pútnikov.

Foto: Spišská katolícka charita a OZ Priatelia Svätojakubskej púte na Slovensku – Camino de Santiago