Ako vyzerá pomoc odídencom na Slovensku? | Slovenská katolícka charita


Ako vyzerá pomoc odídencom na Slovensku?

pridal: Monika Domeniková | dátum: 3. februára 2023 | kategória: Príbehy pomoci Ukrajina

Poskytnúť pomoc a podporu. To je cieľom pravidelného stretnutia zástupcov charity na Slovensku a vyslancov z Catholic relief services (CRS).  Od štvrtka 2. februára do piatka 3. februára konzultovali o pomoci odídencom.

Centrum podpory v Žiline, ktoré charita zriadila s ďalšími 23 centrami po celom Slovensku na pomoc odídencom i ľuďom v núdzi, navštívili vo štvrtok 2. februára Briton Bruckner a Mila Gavrilova z organizácie CRS.  Spolu so zástupcami Diecéznej charity v Žiline a Slovenskej katolíckej charity nahliadli aj do organizácií, ktoré pomáhajú odídencom. Ich kroky smerovali ku bratom kapucínom, ktorí pomáhajú odídencom s ubytovaním, do Ukrajinského domu a navštívili aj humanitárny sklad pomoci. „Na to aby sme mohli pomáhať, spolupracujeme s viacerými organizáciami a pomáhame si aj navzájom. Mnohokrát z humanitárneho skladu prídu odídenci priamo k nám a využívajú sociálnu psychologickú, alebo potravinovú pomoc,“  uviedol koordinátor Centra podpory v Žiline, Ján Gálik.

Odídenci môžu v žilinskom centre podpory využiť rôzne druhy poradenstva a konajú sa tu aj kurzy slovenského jazyka. “Každý deň poskytneme potraviny približne 20. rodinám. V rámci sociálneho poradenstva je to pomoc pre 8 až 10 odídencov za jeden deň. Psychologickú pomoc využíva denne asi 10 odídencov,” doplnil Ján Gálik.

 „Vieme, že každá rodina čelí rôznym výzvam. Pre niektorých ľudí je to ubytovanie, pre niektorých zdravotníctvo, alebo podpora pre seniorov, či deti, ktoré zápasia s tým, aby sa tu začlenili a našli si dobré vzdelanie. Charita má na Slovensku svoj systém a my predstavujeme pomáhajúcu a priateľskú ruku. Je symbolom toho, že nikto z nás nie je sám a všetci pomáhame spolu,“ povedala Briton Buckner. Ako ďalej uviedla, slovenská sieť sa dokázala mobilizovať už od prvého dňa vypuknutia konfliktu na Ukrajine a dnes je už systém pomoci pravidelný, organizovaný a detailný. „Poskytované služby sa posunuli od vydávania jedla a hygieny až po komplexné služby, ktoré sa zameriavajú na integráciu a riešenie problémov,“ doplnila.

„Snažíme sa poskytnúť pomoc, ktorá je potrebná na to, aby bol tento projekt dobre zavedený do praxe,“ povedala Mila Gavrilová s tým, že nejde len o finančnú pomoc, ale tiež o zistenie toho, aké sú potreby z hľadiska pomoci odídencom.

Hoci sa mnoho hovorí o integrácii a začleňovaní utečencov do spoločnosti, toto vyjadrenie podľa nej plne nevystihuje ich situáciu. „Integrácia znamená kultúrne a sociálne zžitie s tým, že tu utečenci ostanú navždy. Cieľom mnohých je však vrátiť sa domov. Preto hovoríme skôr o sociálnej inklúzii,“ uviedla s tým, že to znamená nájdenie práce i školy pre deti i to, že odídenci sú súčasťou života v spoločnosti a keď je vhodný čas, odídu domov.  Slovenská charitná sieť podľa nej vytvára obrovské úsilie na to, aby sa ukrajinskí odídenci začali cítiť ako doma.

Slovenská katolícka charita je súčasťou medzinárodnej siete Caritas, ktorej súčasťou je aj CRS. Ako súčasť misie katolíckej cirkvi spolupracuje s medzinárodnými katolíckymi organizáciami, aby pomáhala ľuďom v núdzi.