Fathima a Viola, dve dievčatá s rovnakým snom | Slovenská katolícka charita


Fathima a Viola, dve dievčatá s rovnakým snom

pridal: charita | dátum: 10. marca 2020 | kategória: Adopcia na diaľku®

Obidve vyrastajú v Indii a pochádzajú z chudobnej rodiny. Obidve rady spievajú a majú rovnakú obľúbenú farbu. A čo ich ešte spája? Obidve snívajú o tom, že raz z nich budú učiteľky. Prečítajte si niekoľko viet o Fathime a Viole, ktoré hľadajú svojho darcu zo Slovenska.

Fathima  má 5 rokov a je to veľmi aktívne a múdre dievčatko. Žije so svojimi rodičmi a mladším bratom v skromnom príbytku spolu so starými rodičmi. Je milá, pozorná a prirodzene priateľská a úprimná. Často sa hráva rôzne hry so svojím mladším bratom, ktorého má veľmi rada. Ide jej recitovanie a spievanie piesní, jej najlepšia kamarátka sa volá Reenaz a jej najobľúbenejšou farbou je ružová. Fathima má rada ryžu s roztopeným maslom. A áno, sníva o tom, že sa raz stane učiteľkou. Jej mama sa stará o domácnosť a deti, nepodarilo sa jej nájsť si zamestnanie. Otec zas pracuje ako nádenný robotník a vykonáva všetky druhy prác od kopania cez nakladanie a vykladanie tovaru až po kosenie trávy. Obidvaja rodičia sa chcú postarať o vzdelanie svojich detí. Mame sa podarilo dostať Fathimu do škôlky, no s veľmi skromným zárobkom sa im len sťažka dá pokryť každodenné potreby rodiny na jedlo aj vzdelanie.

Viola je zdravé 4-ročné dievčatko, ktoré rado chodí do škôlky. Deti sa tu učia angličtinu, pretože je v Indii naozaj potrebná. Tento predmet si veľmi obľúbila a je šikovná v plnení domácich úloh. K starším ľuďom správa veľmi úctivo. Teší sa, keď tancuje a spieva rôzne pesničky spolu s kamarátmi zo škôlky. Vo svojom voľnom čase sa s nimi rada hráva skrývačku. Jej najobľúbenejším jedlom je ryba na kari s ryžou. Podobne ako Fathima má najradšej ružovú farbu, a keď bude veľká, chce sa tiež stať učiteľkou. Zatiaľ nemá súrodencov. Rodina žije v skromnom domčeku s Violinou starou mamou, tetou a sesternicou. Mama sa stará o svojich blízkych, otec pracuje ako taxikár a každé ráno vozí malú Violu do škôlky. Ako jediný živiteľ rodiny má problém so svojim nízkym príjmom zabezpečiť stravu a každý výdavok navyše znamená komplikáciu. Preto sa naša miestna koordinátorka rozhodla zapojiť Violu do nášho projektu.

Keď sa rozhodnete zapojiť, stačí 15 eur mesačne, aby sa Fathime alebo Viole mohol splniť sen a stali sa učiteľkami. Za tento príspevok sa dieťaťu hradia poplatky v škôlke alebo škole, zošity a iné pomôcky, nezabúda sa na stravu, lebo mnohé rodiny si nemôžu dovoliť jedno teplé jedlo denne. Možno to budú práve Fathima s Violou, komu sa podarí učiť ďalšie deti, pre ktoré znamená vzdelanie jedinú cestu z chudoby.

Miroslava Knapíková