Nové aprílové číslo časopisu Charita | Slovenská katolícka charita


Nové aprílové číslo časopisu Charita

pridal: charita | dátum: 7. apríla 2021 | kategória: Aktuality

V aktuálnom čísle časopisu Charita nájdete informácie o projektoch a aktivitách Slovenskej katolíckej charity a diecéznych a arcidicéznych charít na Slovensku aj v zahraničí. Prečítať časopis si môžete online alebo v tlačenej verzii. Ak ste ho nenašli vo vašom kostole, napíšte nám na info@charita.sk a my vám časopis zašleme na vašu adresu zadarmo.

Témou najnovšieho čísla je

Starostlivosť o chorých.


Dozviete sa v ňom:

“Náročnosť tohto obdobia vstúpila do našich životov nečakane. My, pracovníci v sociálnych službách, sme to vnímali veľmi intenzívne. Vonku sa tlieskalo zdravotníkom a ja som tlieskala s nimi, mysliac na všetkých tých ďalších ľudí, čo sú tiež v prvej línií. Vtedy mi ani nenapadlo, že o pár mesiacov zažijeme Covid-19 na vlastnej koži a v plnej sile.”
Píše Alexandra Hovancová v krátkej spomienke na to, ako si ona, aj zariadenie pre veľmi choré deti, v ktorom je riaditeľkou, prechádzali ochorením koronavírusom a karanténou. Viac na s. 9.

“Sme v byte len pár sekúnd a už sa ozýva vtipkovanie. Emil je v dobrej nálade, návštevu si užíva a sestra Klára mu s úsmevom odpovedá. V tichosti sledujem ich hru. Svoje repliky poznajú už naspamäť. Malo by ísť len o vyšetrenie – rany, ktoré Emila trápia posledné mesiace, Klára opakovane dezinfikuje a preväzuje raz alebo dvakrát do týždňa. Ale tu ide o niečo viac. V strede obývačky sledujem krásny vzťah postaršieho pána a ošetrovateľky, z ktorých sa stali priatelia.”
V Charite poskytujeme službu ošetrovania a opatrovania seniorov, vďaka čomu môžu dožiť v pohodlí vlastného domova. O tom, ako služba ADOS funguje a pre koho je určená, si prečítate v článku na s. 10-11.

“Ako soľ nad zlato. Tým je pre Margarétu Kilianovú čas strávený s rodinou a jednoduchý ľudský dotyk. Margaréta je od roku 2011 pracovníčkou nitrianskeho hospicu U Bernadetky. Pôvodne pracovala v detskom domove, ktorý prevádzkuje Diecézna charita Nitra, no keď sa dozvedela, že Charita hľadá pracovníčku aj do hospicu, prestúpila. Na pohovore mala jedinú otázku – kto oznamuje príbuzným úmrtie. Bála sa, že sama to nezvládne, no chcela pomáhať.”
Dôstojné umieranie je cieľom paliatívnej zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku ju z veľkej časti poskytuje práve Charita. O hospicovej starostlivosti a rozhovoroch o(d)pustenia na s. 12-13.

“Deti v Afrike majú rovnako odvážne sny ako tie naše, no oveľa ťažšie podmienky na ich uskutočnenie. V každom sne sa však zračí nádej. V centrách, ktoré Charita prevádzkuje z príspevkov do Pôstnej krabičky, pestujeme jej semienko veľmi starostlivo a s láskou.”
V článku o charitných centrách v Afrike (s. 18-19) vám rozpovieme kúšok inšpiratívnej životnej cesty Masiky a Sicily.

“´Boli tu nádherné kostoly, žili tu dobrí ľudia,´ spomína Feras, ktorý s rodinou utiekol pred prichádzajúcimi teroristami Daesh (tzv. Islamský štát) z mesta Karakoš. Pracoval ako taxikár minibusu a práve čakal na zákazníka,keď si všimol rozruch na ulici.Na útek mali čas len do rána. Vyzdvihol rodinu a do auta nabral toľko ľudí, koľko sa zmestilo.”
Ferasovej rodine sme neskôr pomohli s obnovou ich domu. O pomoci na Blízkom východe a aktuálnych humanitárnych projektoch v krajinách ako Irak sa dočítate na s. 22-23.

“´Hľadám podstatné veci kresťanstva, ktoré nie sú vytesané do kameňa. Je ironické, že ani po 200 rokoch veľa z nich nebolo reprezentovaných v umení,´ hovorí známy sochár a vlastné dielo popisuje ako vizuálne preklady Biblie.”
Diela Timothyho Schmalza sú dnes súčasťou niekoľkých miest po celom svete a oslovujú tak veriacich aj neveriacich. Ocenené boli aj vo Vatikáne. Viac na s. 24-25.

Najnovšie číslo časopisu Charita nájdete vo vašich kostoloch, v online verzii, alebo nás môžete kontaktovať na info@charita.sk pre zaslanie časopisu zadarmo na vašu adresu.