Prešovská charita vyslala humanitárnu pomoc Ukrajine | Slovenská katolícka charita


Prešovská charita vyslala humanitárnu pomoc Ukrajine

pridal: Monika Domeniková | dátum: 18. novembra 2022 | kategória: Príbehy pomoci Ukrajina

Dodávka humanitárnej pomoci smerovala v utorok 15. novembra z Prešova na Ukrajinu. Keďže v charitnom  centre v Užhorode dochádzajú základné potraviny a hygiena, podporila ich gréckokatolícka charita v Prešove.

Do Užhorodu sme vyslali plnú dodávku potravín. Poskytli sme trvanlivé potraviny a hygienické potreby. Išlo predovšetkým o múku, cestoviny, olej, paštéty, mydlá, prášky, zubné pasty, zubné kefky, šampóny, sprchové gély a ďalšie,“ priblížil koordinátor centra podpory gréckokatolíckej charity v Prešove, Štefan Pacák. „Keďže máme medzi sebou vybudovanú dobrú spoluprácu, chceli sme sa rozdeliť s tým, čo máme, aby sme pomohli odídencom v Užhorode. Veríme, že aj prostredníctvom tejto pomoci budú môcť zvládnuť neľahkú situáciu, v ktorej sa nachádzajú,“ doplnil.

Ako uviedol kňaz Gréckokatolíckej cirkvi Mukačevskej diecézy a riaditeľ diecézneho centra v meste Užhorod, Myroslav Rusyn, už dnes vidia dôsledky konfliktu, ktorý spôsobil mnoho smútku. Rozpadajú sa rodiny, mnohí prišli o otca, mamu a pri evakuácii prichádzajú ľudia o život. Konkrétnu lásku, podporu a pomoc pre Ukrajinu vidia preto aj v prešovskej charite a ďalších spolupracujúcich charitách.

otec Myroslav Rusyn
Pri nakladaní humanitárnej pomoci

„Už od začiatku konfliktu sme cítili podporu, keďže charitní pracovníci zo Slovenska boli prítomní na hraničných priechodoch a podporovali nás aj ako charitu na Ukrajine. Aj tento prejav lásky nás nabáda k zodpovednosti, dostávame granty a humanitárnu pomoc,“ uviedol Rusyn. Túto  pomoc potom rozdeľujú v charitatívnych centrách a distribuujú ju tak ľuďom v meste.

Ako ďalej dodal, očakávajú, že mnohí ľudia budú hľadať úkryt v Zakarpatsku, preto sa na to pripravujú a už teraz a konajú sa kampane na zber teplých vecí pre už oslobodené mestá ako napríklad Cherson. Hoci dnes už prichádza menej ľudí ako na začiatku vojny, zima podľa neho nebude ľahká.  Východ Ukrajiny je  totiž oveľa chladnejší, priemerná teplota v zime sa pohybuje okolo mínus -15°Celzia. 

„Mnohí ľudia nechcú odísť do zahraničia, chcú zostať na Ukrajine a my im tieto podmienky musíme vytvoriť s pomocou medzinárodnej organizácie Charitas, Charitas Slovakia, Charitas Europe, Charitas Internationalis. Dúfame, že sa táto vojna a strach skončí,“ doplnil. Svoju prácu nechcú preto zakladať len na humanitárnej pomoci, ale v prvom rade chcú poskytovať sociálnu a psychologickú pomoc pre tie deti a rodiny, ktoré sú traumatizované. „Najmä naši vojaci, ktorí vidia smrť každý deň.  A my im musíme byť pomocou a podporou,“ uviedol Rusyn a vyjadril vďačnosť charite na Slovensku za neustálu starostlivosť a podporu.