SKCH: Na pomoc deťom s HIV a AIDS prispeli ľudia počas pôstu sumou viac ako 75-tisíc eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Na pomoc deťom s HIV a AIDS prispeli ľudia počas pôstu sumou viac ako 75-tisíc eur

pridal: wp-dev | dátum: 12. apríla 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 12. apríla 2013 – Ľudia na Slovensku počas pôstu pred Veľkou nocou darovali viac ako 75-tisíc eur na pomoc deťom s HIV a AIDS v Ugande. Taký je predbežný výsledok kampane a zbierky Pôstna krabička pre Afriku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) spustila v polovici februára. Výnos poputuje na sever Ugandy, kde SKCH postavila Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Centrum pomáha deťom s HIV a AIDS, ktoré zákerná choroba obrala o jedného alebo oboch rodičov.

Zo srdca ďakujem všetkým, ktorí náš projekt v Ugande podporili finančne alebo duchovne. Centrum financujeme už tretí rok len z darov, o to viac pre nás pomoc ľudí z celého Slovenska znemená. Verím, že tento rok sa nám vďaka pomoci dobrodincov podarí dostavať dom pre chlapcov a jedáleň,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Momentálne v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie bývajú len dievčatá, keďže dom pre chlapcov chýba. Centrum sa stalo aj partnerom dlhoročného projektu SKCH Adopcia na diaľku® a do projektu zaradilo prvých 60 detí, ktorým pravidelné dary adoptívnych rodičov zo Slovenska umožnili študovať. Charita spolu s obyvateľmi dedinky Unna, ktorá sa nachádza v blízkosti centra, začala s výstavbou škôlky pre deti z dediny a neškolopovinné deti z centra. „Škôlka je už takmer dokončená. Plánujeme do nej prijať približne 35 detí, ktoré by inak boli počas dňa bez dozoru. Takto sa im bude venovať učiteľka,“ vysvetlila Mariana Ištoňová, ktorá momentálne pôsobí v Ugande.

Symbolom kampane Pôstna krabička pre Afriku ja malá pôstna krabička, ktorá každoročne opisuje zložitý príbeh konkrétneho dieťaťa z afrického kontinentu. Tvárou druhého ročníka kampane sa stal deväťročný ugandský chlapec Eric, ktorý žije na severe Ugandy. Tridsaťtisíc pôstnych krabičiek SKCH vo februári distribuovala do viac ako 630 farností na celom Slovensku.

Do zbierky Pôstna krabička pre Afriku sa môže verejnosť zapojiť aj naďalej priamym darom na účet 4008058424/7500 v ČSOB, v.s. 174. Ďalšou možnosťou je zaslanie darcovskej SMS v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877. Jej cena je 2 eurá a SKCH z nej dostane 96 percent. Darcovské SMS je možné posielať do konca mája. Viac informácií o činnosti centra a kampani, ale aj aktuálne fotografie sú dostupné na stránke https://www.charita.sk/postnakrabicka/o-kampani.php.

Autor: Lukáš Melicher

Foto: Mariana Ištoňová