SKCH na severe Ugandy stavia škôlku pre miestne deti | Slovenská katolícka charita


SKCH na severe Ugandy stavia škôlku pre miestne deti

pridal: wp-dev | dátum: 12. marca 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 12. marca 2013 – Na severe Ugandy neďaleko hraníc s Južným Sudánom vyrastie slovenská škôlka. Slovenská katolícka charita (SKCH), ktorá vďaka Centru Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v tomto regióne bojuje s HIV a AIDS, už začala s jej výstavbou. Škôlka bude určená deťom z dedinky Unna vzdialenej len niekoľko minút od centra SKCH.

„Do škôlky prijmeme približne 35 detí z dediny a dve dievčatá z nášho centra, ktoré ešte nie sú školopovinné. Nápad zriadiť škôlku prijali obyvatelia dedinky Unna s nadšením. V dedine je totiž veľa malých detí, ktoré sú počas dňa bez dozoru, keďže ich rodičia odchádzajú za prácou alebo na svoje políčka,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Výstavba škôlky nie je dôležitá len pre deti, ktoré budú pod dozorom učiteľky aktívne tráviť čas a postupne sa pripravovať na školskú dochádzku, ale ide aj o ďalšie aktívne prepojenie Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie s komunitou miestnych obyvateľov. Tí SKCH pri výstavbe škôlky prisľúbili pomoc. „Zabezpečia časť stavebného materiálu na vybudovanie prístreška pre deti, aby na nich nesvietilo slnko alebo nepršalo. Rodičia detí vyklčujú a vyčistia pozemok, kde bude prístrešok stáť,“ vysvetlila pracovníčka SKCH Margita Kačányiová, ktorá zodpovedá za stavbu a prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Rodičia sa navyše dohodli, že každý, kto do škôlky pošle svoje dieťa, bude mesačne prispievať piatimi kilami kukuričnej múky. „Deti budú v škôlke od ôsmej do dvanástej. Okolo desiatej im budeme spolu s kuchárkou, ktorú budú tiež platiť dedinčania, podávať kukuričnú kašu,“ uviedla Margita Kačányiová. Charita poskytla pozemok, na ktorom bude škôlka stáť a zamestná učiteľku, ktorá bude na deti dohliadať.

Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie od januára poskytuje útočisko deviatim dievčatám, ktoré kvôli zákernej chorobe AIDS prišli o jedného alebo oboch rodičov. Deťom v centre SKCH poskytuje zdravotnú starostlivosť, stravu, ale aj každodenný program. „Dievčatá po prázdninách už začali chodiť do školy. Dostali nové školské tašky, školské potreby a uniformy. Máme za sebou už aj návštevný deň, kedy prišli dievčatá navštíviť rodičia alebo príbuzní,“ priblížila Margita Kačányiová.

V súčasnosti v centre bývajú len dievčatá, pretože dom pre chlapcov chýba. SKCH sa ho snaží dostavať, aby mohla do centra tento rok prijať aj ich. Charita pritom výstavbu a prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie financuje len vďaka darcom zo Slovenska. „Darcovia môžu na stavbu a prevádzku centra prispieť počas našej kampane Pôstna krabička pre Afriku, ktorú sme spustili začiatkom tohtoročného pôstu, alebo si zriadiť trvalý príkaz a našu činnosť v Ugande podporovať počas celého roka,“ uviedol Radovan Gumulák. Od začiatku februára poslali ľudia z celého Slovenska na účet SKCH viac ako 25-tisíc eur, ktoré Charita použije na zlepšenie kvality života ugandských detí.

Charita navyše vďaka výstavbe centra mohla svoj dlhoročný projekt Adopcia na diaľku® rozšíriť aj o Ugandu a do projektu zaradila prvých 60 detí, pre ktorých hľadá darcov. Adoptívni rodičia svojim mesačným príspevkom deťom umožnia študovať a aktívne sa tak podieľať na svojej lepšej budúcnosti.

Do zbierky Pôstna krabička pre Afriku sa môže verejnosť zapojiť priamym darom na účet 4008058424/7500 v ČSOB, v.s. 174 alebo darcovskou SMS v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877. Jej cena je 2 eurá a SKCH z nej dostane 96 percent. Viac informácií o činnosti centra a kampani je dostupných na stránke https://www.charita.sk/postnakrabicka/o-kampani.php.

Text: Lukáš Melicher

Foto: Margita Kačányiová