SKCH: Sklad solidarity pomáha už tri roky | Slovenská katolícka charita


SKCH: Sklad solidarity pomáha už tri roky

pridal: wp-dev | dátum: 17. októbra 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA 17. októbra 2013 – Sklad solidarity, ktorý v Bratislave prevádzkuje Slovenská katolícka charita (SKCH), navštívi mesačne viac ako 400 ľudí. Sklad im totiž za symbolické ceny ponúka oblečenie, obuv, knihy, hračky, ale vybrať si môžu napríklad aj zo školských či športových potrieb. Od otvorenia Skladu solidarity využilo jeho pomoc už viac ako päťtisíc ľudí a toto číslo postupne rastie.

„Rozdali sme tisícky vecí, ktoré nám darovali firmy alebo individuálni darcovia. V súčasnosti má 350 ľudí preukaz, ktorí ich oprávňuje vziať si raz do týždňa za príspevok jedno euro až päť vecí. Do skladu postupne začínajú chodiť aj mamičky na materskej dovolenke a mnohopočetné rodiny, z čoho sa veľmi tešíme,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Veci do skladu mesačne prinesie priemerne 60 individuálnych darcov. „Sme vďační za veci, ktoré svojmu účelu ešte poslúžia, no pre majiteľa sú už nepotrebné. Môže ísť o čisté šatstvo, obuv ale aj o potreby do domácnosti, dôležité však je, aby sme ich vedeli využiť a nemuseli ich hneď vyhodiť, pretože aj to sa nám občas stáva,“ vysvetľuje Milada Kopáčová, ktorá sklad vedie. Pomocnú ruku ľuďom v núdzi podávajú aj firmy, ktoré do Skladu solidarity občas darujú šatstvo alebo drogériu či potraviny, ktoré potom SKCH distribuuje do rodín v núdzi.

Sklad pomáha aj pri krízových situáciách ako napríklad pri povodniach. Pri tohoročných povodniach v Devíne Sklad solidarity pomohol zaplaveným rodinám čistiacimi prostriedkami a náradím a SKCH im zapožičala vysúšače. Charita vďaka skladu mohla pomôcť už aj pri ničivých povodniach v roku 2010, ktoré zasiahli stovky rodín.

Sklad solidarity sídli na Jasovskej ulici č. 6 v bratislavskej Petržalke. Pre darcov, ale aj pre ľudí v núdzi, je otvorený vždy v utorok, stredu, piatok a v sobotu od 12:00 do 17:00. „Boli by sme radi, keby do skladu začalo chodiť viac ľudí, ktorí síce nie sú v núdzi, ale napríklad by ich potešila nejaká knižka alebo niečo do domácnosti a za symbolickú cenu by si to odkúpili. Prispeli by tak na fungovanie skladu,“ hovorí Milada Kopáčová. Sklad je možné podporiť aj finančne ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 0635231718/0900.

SKCH Sklad solidarity otvorila 17. októbra 2010 pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe. „Sme radi, že nám bratislavský magistrát vyšiel v ústrety a poskytol priestory, ktoré boli dlhodobo opustené. Naša obrovská vďaka patrí všetkým, ktorí sa do nášho projektu zapojili a pomáhajú spolu s nami,“ dodal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Viac informácií o sklade ako aj o možnosti pomôcť a zapojiť sa do projektu, je dostupných na internetovej adrese SKCH http://www.charita.sk/stranky/sklad-solidarity.