Smútok ma paralyzoval, dnes som opäť užitočná | Slovenská katolícka charita


Smútok ma paralyzoval, dnes som opäť užitočná

pridal: Monika Domeniková | dátum: 26. augusta 2022 | kategória: Príbehy pomoci Ukrajina

Olena Matsak pochádza z Odesy, oblasti ktorá bola turisticky atraktívna. Ale len donedávna. Teraz je kúpanie zakázané a pobyt na pláži je rovnako životu nebezpečný. Celý vstup do mora je zamínovaný a v mori plávajú míny.

Pokojný život v pokojnom prístavnom meste sa podchvíľou zmenil a Olena musela kvôli vojnovému konfliktu opustiť dom, svoju záhradu i chatu, ktorú mala veľmi rada. Spolu s vnukmi sa vydala na dlhú cestu na Slovensko.

Na Slovensko cez tri krajiny

Cestou prechádzali tri hranice štátov, išli cez Rumunsko do Budapešti a potom do Bratislavy. „Nepoznali sme jazyk, ničomu sme nerozumeli, nikto nás nerozumel a my sme nikomu nerozumeli. Nevedeli, kde sa kupujú lístky, ako si ich vôbec pýtať,“ začína ilustrovať problémy po ceste.  Na Slovensko chceli ísť preto, aby nasledovali dcéru, ktorá tu s manželom žila už päť rokov. Mladšia dcéra i zať zostali na Ukrajine.  

Bez hudby i tanca

S príchodom vojny sa jej život zmenil na nepoznanie. S celou situáciou sa len veľmi ťažko vyrovnáva. Tým, že opustila svoj milovaný kraj, zavládol v jej duši smútok. „Kedysi som neustále počúvala hudbu, mala som plný telefón rôznych skladieb. No odkedy začala vojna, som v tomto smere akoby paralyzovaná. Hudbu viac nepočúvam, nedokážem stlačiť ani tlačidlo na spustenie akejkoľvek melódie,“ vysvetľuje s tým, že túto bariéru doposiaľ nedokázala prelomiť. Hoci tu má dcéru aj vnukov, toto nie je život, ktorý si vysnívala a tak sa u nej prejavila aj depresia. Preto, ako ďalej tvrdí, je vďačná charite, vďaka ktorej sa opäť cíti užitočná.

Po otvorení Centra podpory v Žiline tu pravidelne chodí a každý deň dopoludnia pomáha vydávať potravinovú pomoc. Nie sú jej cudzie ani rôzne iné práce, pomáhala aj pri maľovaní garáže. „Som rada, že sa môžem odreagovať a týmto spôsobom sa aj socializujem. Tu ma učia po slovensky a ja na oplátku ich po ukrajinsky,“ dodáva.

Nový život

Život sa tak na prvý pohľad dostáva do nového, no stále v tejto chvíli nenormálneho normálu. Staršieho vnuka Maxima prijali na strojnícku fakultu na Žilinskú univerzitu a mladší Denis sa bude vzdelávať online na ukrajinskej škole. Neskôr by chcel ísť v šľapajach svojho staršieho brata. Všetko napohľad vyzerá v poriadku. No kedy Olena prvýkrát po dlhom čase stlačí tlačidlo na prehrávanie hudby, nevie ani ona sama.