Týždeň dobra môže byť každý deň: Staň sa aj ty Srdcom Chariťák | Slovenská katolícka charita


Týždeň dobra môže byť každý deň: Staň sa aj ty Srdcom Chariťák

pridal: charita | dátum: 17. júna 2020 | kategória: Aktuality

Národný týždeň charity bol oslavou dobrých skutkov v mene charity a v mene dobrého ľudského srdca. Zapojiť sa mohol ktokoľvek – a stále môže. Veriaci či neveriaci, dieťa či dospelý, všetkých nás spája šanca na konanie skutkov pomoci a zlepšenie sveta.

5 diskusií o charitnej pomoci

Od 30. mája do 5. júna prebiehalo podujatie, ktorého zámerom bolo ukázať, čo všetko charita na Slovensku robí a komu pomáha. Zber šatstva a výdaj polievok pre núdznych, pod ktorými si charitu mnohí predstavujú, je totiž len omrvinkou z palety projektov, ktorým sa charita na Slovensku venuje. Význam charity je v skutočnosti oveľa širší a zasahuje celé Slovensko. Aspoň čiastočne na to poukázali diskusie na témy pomoci rôznym núdznym (dostupné TU).

Aj online môže byť osobný

Tento rok sa do ulíc vybehnúť nedalo. Nemohli sme pomáhať spoločne, skrášľovať priestory vo veľkých skupinách a navštevovať sociálne zariadenia. Podujatie sa prenieslo do onlinu a odtiaľ do individuálnych priestorov našich životov. To prinieslo možnosť reagovať osamote, no o to úprimnejšie a zo srdca. Aké boli vaše reakcie?

Balíček dobrôt pre deti, darovanie oblečenia či dobrovoľníctvo v kaviarni

Prvá diskusia sa odohrala na Deň detí, čo nám pripomenulo, že mnohé z nich nemajú rodičov a potrebujú viac lásky. Výnimočným činom pomoci sa zapojila talentovaná fotografka Paula Kentošová. Rozhodla sa „potešiť deti, ktoré sú nás všetkých – deti z detského domova. Toľko brumíkov, lízaniek a cukríkov som ešte nikdy nekupovala,“ napísala. „Bohužiaľ, aj keď sa epidemiologická situácia zlepšuje, navštíviť som ich zatiaľ nemohla, no ja verím, že see you soon Kolíňany.“

https://www.instagram.com/p/CA_CwMxHU5C/

Podobný skutok určený deťom napadol aj Moniku zo Slovenskej katolíckej charity. „Vymysleli sme si aj my takéto: podarovať knižku z domácej poličky. A nie hocakú, ale nášmu srdcu drahú… Ilustrovaná knižka o živote autora Malého princa poletí poletí poletí z Bratislavy do Nitry, kde spraví veľa radosti deťom detského domova Diecéznej charity Nitra. Knižku venovala naša kolegyňa a ak by ste sa chceli pridať, v malom počte môžete. Odnesieme pri návšteve v priebehu mesiaca a dáme vám vedieť, ako sa deti potešili.“ A teda, ak máte doma knižku, ktorá vás inšpirovala a zaslúžila by si ďalšieho detského čitateľa, píšte správu na copikova@charita.sk.

https://www.instagram.com/p/CBDb5OrHBJR/

O vlastný „zvyk pomoci“ sa podelila moderátorka známej televízie Lucia Hurajtová„Už niekoľko rokov posielam najmä mamičkám v núdzi, v azylových centrách, či slobodným prvorodičkám moje oblečenie vo veľmi dobrom stave a samozrejme aj takmer nové vecičky po synovi, ktoré sa ešte zídu iným. Niektoré veľké tašky som odniesla sama, niektorým som poslala do chudobnejších regiónov.“

https://www.instagram.com/p/CA8jylfH2Bm/

„Predtým ako sa rozhodnem dať niekomu follow si rada vygooglim info. Kto sú a čo robia? Hodnoty, projekty. @caritas_slovakia ma presvedčila svojím širokým spektrom pôsobenia: na Slovensku aj v zahraničí. Majú množstvo charitných domov, služby na pomoc v núdzi: nehľadiac na vierovyznanie, politické zmýšľanie, či rasu. Charita je poslanie, služba iným,“ napísala o Charite @citamtedasom. „Stojím za ich podporou a cením si každého človeka, ktorý koná dobro. To mi dáva zmysel.“

Charitná práca sa koná o niečo ľahšie, ak máte okolo seba ľudí, ktorí vám pomôžu. Darina Peterková sa zapojila a pre kaviareň Špitálik v Trnave vytvorila nádherné náušnice. Dobrovoľník Jarko nám zas pomohol dobrovoľníctvom priamo v kaviarničke. Zastavte sa niekedy. Návštevou a kúpou kávy podporíte charitu. Pomáhať nikdy nebolo ľahšie a sladšie.

Na kampaň upozornil aj štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť. „Pokiaľ nám život dáva a máme dostatok, mali by sme sa deliť s ostatnými, ktorí také šťastie nemali,“ vysvetľuje. „S manželkou máme doma 14 koní, ktoré sme zachránili pred istou smrťou či biednym životom plným utrpenia. Staráme sa o ne sami, a hoci je to pomerne fyzicky náročná práca, vykonávame ju bez reptania každý deň, lebo chceme, aby bolo o ne dobre postarané.“

Do Týždňa pomoci sa zapojili aj farské charity. V obci Milpoš skrášľovali verejné priestranstvo. Spolu so správcom farnosti Jozefom Špesom sa postarali o upratanie obce, čím reagovali aj na výzvu pápeža Františka. V máji sa totiž začal Rok Laudato Si vyhlásený Svätým Otcom, ktorý nás vyzýva k starostlivosti o životné prostredie, naše vzťahy i duše. S upratovaním sa rovnako popasovali aj zamestnanci a dobrovoľníci Centra Gréckokatolíckej charity Prešov. V spolupráci s mestom Prešov a pod dohľadom odborníčky pani Bujnovskej z MsÚ Prešov strihali nepotrebné konáre stromov v Pánskej záhrade v Nižnej Šebastovej.

Týždeň dobra podporili aj naši kolegovia, zakladatelia ocenenej značky Sobi.Eco. Vyrábajú z recyklovaného šatstva a plastu v chránených dieľňach a dielňach pre sociálne vylúčených. Snaha o ochranu planéty a práca pre slabých je ich každodenným činom pomoci.

Čo znamená charita pre nás?

Charita má v mnohých ohľadoch výnimočných zamestnancov a dobrovoľníkov, ktorí svoju prácu vnímajú ako posolstvo a to si prenášajú aj do súkromných životov. Charitnú prácu robia celým srdcom, autenticky a do hĺbky. Je to občas ťažké, ale má to zmysel. Počas podujatia prezradili, čo pre nich charita znamená.

„Pomôcť ľuďom, ktorí padli a rezignovali, znovu objaviť stratenú sebadôveru v to, že ich život má neustále cenu a oplatí sa bojovať.“ (Ľubo, Gréckokatolícka charita Prešov)

„Charitu vnímam ako službu tým, ktorí nemali toľko šťastia čo ja.“ (Martin Kružliak, Adopcia na diaľku, Slovenská katolícka charita)

“Evanjelium v praxi a každodenné dobrodružstvo…” (Majka, koordinátorka farských charít a projektu OBEŤ, Gréckokatolícka charita Prešov)

„Charita… to sú kroky k objatiu trpiaceho Krista” (Zdenka Lukáčiková, PR a fundraiser, Diecézna charita Žilina)

Zdroj: BACH

„Ochota pomáhať tým, ktorí si nedokážu pomôcť sami, a zároveň dať šancu a príležitosť žiť plnohodnotný život všetkým.“ (Beata, odborný garant v komunitnom centre v Stropkove, Arcidiecézna charita Košice)

„Charita je pre mňa povolanie. A naplnenie v objavení, že keď dávam, vlastne dostávam a obohacujem sa.“ (Anna Bartošová, právnička projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, Slovenská katolícka charita)

„Naplnenie podstaty Kristových slov ´čokoľvek ste urobili jednému z mojich najmenších, mne samému ste to urobili´“ (Jožko Kožuch, charitný duchovný, Bratislavská arcidiecézna charita)

„Vnímať ľudí takých, akí sú, a prijať ich srdcom.“ (Iveta, pracovník komunitného centra v Stropkove, Arcidiecézna charita Košice)

„Miesto, kde som sa naučila prekračovať hranice svojej komfortnej zóny, vnímať viac ľudí a byť v bližšom, užšom, dynamickom a kreatívnom kolektíve.“ (Alenka Novotná, Bratislavská arcidiecézna charita)

“CHARITA = PRÍLEŽITOSŤ NAKAZIŤ SVET DOBROM.” (Dobrovoľníčka Katka, Gréckokatolícka charita Prešov)

Kampaň #SrdcomChariťák trvá i naďalej.
Zapojiť sa môže ktokoľvek akýmkoľvek gestom pomoci. Ako?

1. Vykonaj dobrý skutok podľa vlastných možností a fantázie. Daj si záležať na tom, aby si niekomu pomohol. 

2. Odfoť sa s filtrom bublinky #SrdcomChariťák, alebo odfoť miesto, kde si pomohol, s filtrom „Tu som pomohol!“ Filtre nájdeš na našom Instagrame (dostupné len v mobilnom zariadení). 

3. Fotografiu zdieľaj s označením Charity, nezabudni ani na hashtag #srdcomcharitak. 

4. K fotografii pripoj popis, ako si pomohol. 

5. Oslov aj ďalších, aby sa pridali. A nezabudni – každá pomoc sa ráta.