Staň sa dobrovoľníkom Slovenskej katolíckej charity | Slovenská katolícka charita


Staň sa dobrovoľníkom Slovenskej katolíckej charity

pridal: charita | dátum: 17. marca 2020 | kategória: Dobrovoľníctvo

Naša organizácia rozvíja množstvo zahraničných programov pomoci, do ktorých je možné sa zapojiť a získať tak skúsenosti s ich organizáciou na Slovensku alebo vycestovať do zahraničia a spoznávať podmienky krajín a jej obyvateľov. Dobrovoľníčiť je však možné aj v charitných centrách a zariadeniach po celom Slovensku, kde podávame pomoc konkrétnym ľuďom trpiacim núdzou, chorobou či samotou.

Projekt MIND. Európsky projekt MIND hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomohli s organizáciou diskusií a výstav vo svojich regiónoch. Zaujíma ťa téma udržateľného rozvoja a migrácie? Ak sa zapojíš, máš možnosť zúčastniť sa letnej školy vo Francúzsku. Viac informácií.

Dobrovoľník v Afrike. Túžiš po dobrovoľníctve v zahraničí? S nami môžeš cestovať do Afriky a pomáhať deťom v charitných centrách v Ugande a Rwande. Zabezpečíme náklady spojené s očkovaním, letenkami, poistením a vízami a priamo na mieste zaistíme ubytovanie a stravu. Ešte pred vycestovaním ťa vyškolíme, aby si bol pripravený, a stretneš sa i s dobrovoľníkom, ktorý náš projekt už raz absolvoval. V Afrike sa budeš venovať deťom v centrách, ich doučovaniu a príprave voľnočasových aktivít. Viac informácií.

Dobrovoľníctvo na Slovensku. V rámci jednotlivých charít a spoločenstiev zakladáme tzv. farské charity ako dobrovoľnícke jednotky, ktoré pomáhajú konkrétnym ľuďom v núdzi. Veríme totiž, že práve vy, v mieste vášho bydliska, najlepšie viete, kto pomoc reálne potrebuje. Máte vo svojom okolí starších seniorov, ktorí by pomoc uvítali, ľudí ohrozených chudobou, chorých alebo ľudí s telesným či mentálnym postihnutím? Vedeli by ste pracovať s mládežou, poskytovať sociálne či právne poradenstvo, viesť koučing? V rámci farskej charity vytvárame formácie farníkov, aby skutkami lásky odpovedali na výzvy a problémy vo svojej farnosti. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Bratislavskou arcidiecéznou charitou

Ak si z Bratislavy, zapojiť sa môžeš do pomoci seniorom v rámci projektu Podaj ruku – získaj srdce. Ako dobrovoľník budeš sprevádzať seniorov na prechádzakach, k doktorovi alebo na sv. omšu, pomôžeš im s nákupom alebo len stráviš nejaký čas v spoločnom rozhovore. Ak máš skúsenosti, môžeš sa zapojiť daj do terénnej opatrovateľskej služby. Pomoc potrebuje aj náš kolega, ktorý rozváža balíky potravinovej pomoci ľuďom v núdzi alebo zdravotnícke pomôcky chorým, ktorí nemajú prostriedky na kúpu týchto pomôcok. Môžeš pomôcť s ich rozvozom a s inštaláciou polohovateľných postelí v domove našich klientov.

Ak si typ kreatívca alebo trpíš “organizačným neduhom”, si ten správny človek pre nás. Radi uvítame tvoju pomoc pri príprave programu v bratislavskom rehabilitačnom stredisku Samária pre ľudí s duševným ochorením alebo pri príprave podujatí v Centre solidarity. Realizovať sa môžeš v programe určenom tak pre klientov strediska, ale i pre verejnosť, ktorú oboznamujeme s myslienkou spolupatričnosti a charitným dielom. Súčasťou toho môžeš byť aj ty. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Trnavskou arcidiecéznou charitou

Ak ťa baví práca s ľuďmi, no bojíš sa, ako začať, máme pre teba možnosť otestovať sa v komunitnom centre Špitálik v Trnave. Na začiatok môžeš pomáhať v dobrovoľníckej kaviarničke či v projekte Hlineného dukátu, neskôr sa zapojiť napr. do práce s mládežou či návštev seniorov v domovoch dôchodcov. Ak si trúfneš, uvítame aj pomoc pri výjazdoch za ľuďmi bez domova. Priamo na ich stanoviskách im poskytujeme informácie o možnostiach riešenia situácie, v ktorej sa ocitli, a motivujeme k využitiu služieb, ktoré poskytujeme my a ďalšie organizácie. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Diecéznou charitou Nitra

V zariadení v Nitre sa venujeme ťažko chorým a umierajúcim pacientom. Ako dobrovoľník môžeš spríjemňovať čas chorým predčítaním kníh, rozhovorom, prechádzkou. Môžeš sa zapojiť do organizácie  spoločenských aktivít, alebo využiť svoj talent pri skrášlení zariadenia výzdobou a starostlivosťou o kvetiny. Ide o náročnú prácu, ktorej predchádza zaškolenie a ktorá vyžaduje osobnostné predpoklady dobrovoľníka. Odmenou ti však bude dobrý pocit z pomoci tým, ktorí to potrebujú. Zapojiť sa môžeš aj do prevádzky nocľahárne a denného nízkoprahového centra. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Diecéznou charitou Žilina

V meste Žilina a jej okolí hľadáme ochotných ľudí na tvorivé dielne, prechádzky so seniormi, streetwork alebo na zbierky potravín a školských pomôcok. Vypomáhať môžeš pri výdaji jedla a oblečenia v dome pre ľudí bez domova a sociálne slabších alebo družným rozhovorom či prechádzkou v dome pre seniorov. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Spišskou katolíckou charitou

S Charitou na Spiši ťa čakajú zaručene príjemne strávené chvíle. Hľadáme dobrovoľníkov, ktorí by pomohli s úpravou okolia denného stacionára v Námestove, alebo šikovných hand-made tvorcov, ktorí by poskytli svoj čas i zručnosti. Dobrovoľníkov radi privítame aj v krízovom stredisku v Liptovskom Mikuláši. Pomôžeš s voľnočasovými aktivitami pre deti, s doučovaním, zabavíš sa v tvorivej dielni a zájdeš si s nami na výlety. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Gréckokatolíckou arcidiecéznou charitou Prešov

Hľadáme ľudí s veľkým srdcom i túžbou darovať samého seba. V Prešove a okolí pracujeme s ľuďmi trpiacimi závislosťou, ľuďmi bez domova, v sociálnej a hmotnej núdzi, pomáhame chorým a opusteným, seniorom či ľuďom trpiacim zdravotným postihnutím. Uvítame tvoju pomoc s administratívou, aktívnu pomoc pri zbierkach a podujatiach. Môžeš vytvárať program, asistovať pri výletoch, koledovať spolu s nami alebo sa zapojiť do spoločného pečenia počas sviatkov. Ako vidíš, fantázii sa medze nekladú. Viac informácií.

* * *

Projekty realizované Arcidiecéznou charitou Košice

Doučovanie a mentorovanie detí z krízového centra, navštevovanie opustených starých ľudí v Domove pokojnej staroby, organizovanie umeleckých vystúpení pre našich klientov, výletov a voľnočasových aktivít či vedenie záujmových krúžkov a workshopov. Ak ti nechýba zanietenie a chuť pomáhať, srdečne ťa privítame medzi nami. Viac informácií.

* * *

Kontakty na koordinátorov farských charít jednotlivých arcidiecéznych a diecéznych charít nájdete TU.

Fotografia: Helena Lopes, zdroj Unsplash.com